Robotyka chirurgiczna w modelu podwykonawczym w NEO Hospital

Chirurgia robotyczna wyróżnia się wyjątkową precyzją i przynosi dużo korzyści operowanym pacjentom.

Prywatny Szpital na Klinach z Krakowa współpracuje z publicznymi placówkami w ramach stosowania robotyki chirurgicznej w modelu podwykonawczym. W kwietniu 2024 roku dzięki takiej współpracy Mazowiecki Szpital Specjalistyczny imienia dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce przeprowadził pierwsze robotyczne operacje raka endometrium.

Zabiegi te zrealizowano przy użyciu robota chirurgicznego, co stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia dostępności do nowoczesnych metod leczenia dla pacjentek zmagających się z tym rodzajem nowotworu w regionie.

Finansowanie operacji zostało zapewnione przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Implementacja robotyki chirurgicznej w szpitalu w Ostrołęce była możliwa dzięki współpracy z Grupą NEO Hospital, do której należy Szpital na Klinach.

Chirurgia robotyczna wyróżnia się wyjątkową precyzją, co pozwala na dokładne dotarcie do trudno dostępnych struktur, które mogą być trudne do uwidocznienia podczas tradycyjnych procedur chirurgicznych. Tego rodzaju operacje przynoszą pacjentkom liczne korzyści w tym znacznie mniejsze ryzyko powikłań okołooperacyjnych oraz minimalne nacięcia skóry. Stabilność obrazu zapewniana przez roboty chirurgiczne oraz eliminacja naturalnego drżenia rąk chirurga dodatkowo zmniejsza ryzyko powikłań w trakcie i po operacji. Dzięki temu pacjentki doświadczają mniej dolegliwości bólowych, tracą mniej krwi i są mniej narażone na infekcje.

Grupa NEO Hospital prowadzi Szpital na Klinach od 2019 roku. Placówka oferuje świadczenia między innymi w zakresie ginekologii, urologii i chirurgii onkologicznej. Działa tutaj centrum leczenia endometriozy, centrum leczenia piersi, centrum leczenia tarczycy oraz centrum leczenia przepuklin, a także klinika leczenia otyłości. 98 procent zabiegów szpital wykonuje metodami małoinwazyjnymi, w tym laparoskopowo i z wykorzystaniem robota.

Grupa NEO Hospital prowadzi również pierwszy w Polsce program badawczo-rozwojowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej z wykorzystaniem systemu robotycznego. Uruchomienie programu było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej.