Pracodawcy dla Zdrowia patronem Kongresu Zdrowe Miasta

Organizatorzy kongresu chcą wypracować rozwiązania i rekomendacje, które polepszą jakość życia w miastach i zainspirują do działania na szeroką skalę.

Pracodawcy dla Zdrowia zostali Patronem Instytucjonalnym Kongresu Zdrowe Miasta: Ludzie- Biznes- Środowisko. Wydarzenie odbędzie się 23 i 24 września 2024 na terenie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Będzie to pierwsza edycja inspirującego spotkania ludzi biznesu, samorządów, organizacji medycznych i wszystkich tych, którym zależy na poprawie jakości życia w polskich miastach.

Kongres Zdrowe Miasta wyrasta z projektu Indeks Zdrowych Miast — inicjatywy zainaugurowanej w 2022 roku przez Grupę Lux Med i realizowanej wspólnie z naukowcami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej.

Projekt w ciągu ostatnich lat skupiał uwagę na tworzeniu miejsc przyjaznych obywatelom, prezentując warunki życia w polskich miastach na prawach powiatu. Będący jego efektem – Indeks to zbiór informacji i analiz dotyczących inicjatyw i działań, jakie lokalne społeczności wdrażają, tworząc zrównoważoną przestrzeń miejską.

W tym samym gronie, przy udziale Grupy Lux Med, ruchu Open Eyes Economy i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie organizowany jest Kongres.

– Nasze miasta potrzebują nowatorskich, ale i praktycznych rozwiązań, aby stawić czoło wyzwaniom, jakie niosą ze sobą między innymi zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska i urbanizacja. Inicjatywa jaką jest Kongres Zdrowe Miasta powstała, ponieważ wierzymy w konieczność tworzenia przestrzeni do dialogu, gdzie lokalne władze, przedsiębiorcy i mieszkańcy mogą wspólnie pracować nad rozwiązaniami pozwalającymi projektować i tworzyć zdrowe przestrzenie miejskie. W interesie nas wszystkich – mieszkańców polskich miast – jest skupić wszystkich interesariuszy wokół tych celów i działać na rzecz wspólnego dobra – mówi Anna Rulkiewicz, członkini Rady Programowej Kongresu Zdrowe Miasta, prezeska Grupy Lux Med, prezeska Pracodawców dla Zdrowia.

Program wydarzenia będzie dotyczył ośmiu kluczowych ścieżek tematycznych, które odzwierciedlają kategorie Indeksu Zdrowych Miast: Środowisko, Zdrowie, Ludność i pokolenia, Usługi komunalne i społeczne, Edukacja, Mieszkalnictwo, Przestrzeń oraz Infrastruktura.

Nowością w stosunku do Indeksu Zdrowych Miast będzie zaproszenie do aktywnego udziału przedstawicieli polskich firm, które poprzez swoją działalność biznesową, wpływają na miejski krajobraz.

– Bardzo istotnym elementem Kongresu jest Okrągły Stół, który zgromadzi szerokie grono ekspertów z różnych dziedzin, między innymi zdrowia publicznego, biznesu, ochrony środowiska, nauki, władz samorządowych. To tutaj, w otwartym i twórczym dialogu, zostaną wypracowane fundamenty nowego projektu – Indeksu Zdrowych Firm. Celem tej inicjatywy jest stworzenie wiarygodnej i transparentnej metodologii oceny polskich przedsiębiorstw pod kątem ich wpływu na zdrowie pracowników oraz środowisko naturalne. Indeks Zdrowych Firm ma za zadanie doceniać firmy, które aktywnie wkładają wysiłek w tworzenie zdrowych przestrzeni i przyjaznego środowiska pracy – powiedział prof. Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej OEES, Przewodniczący Rady Fundacji GAP, członek Rady Programowej Kongresu Zdrowe Miasta.

Organizatorzy kongresu stawiają przed sobą ambitne zadanie – wypracować rozwiązania i rekomendacje, które polepszą jakość życia w miastach i zainspirują do działania na szeroką skalę.

Częścią Kongresu będzie gala, w trakcie której zaprezentowane zostaną wyniki trzeciej edycji Indeksu Zdrowych Miast.

Zachęcamy do wzięcia udziału w Kongresie!

Wydarzenie jest bezpłatne, jednak obowiązuje rejestracja, dostępna na stronie www.zdrowemiasta.pl