Nowatorska operacja w Szpitalu Swissmed

Zaletami użycia nowej techniki z wykorzystaniem robota są szybsza rekonwalescencja, mniejsze rany pooperacyjne, i mniejsze ryzyko infekcji.
Źródło: www.swissmed.com.pl

W gdańskim Szpitalu Swissmed odbyła się pierwsza w Polsce operacja przepukliny pachwinowej z wykorzystaniem robota (rTAPP). Operacja robotyczna pozwala wykonać zabieg bardziej precyzyjnie, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko powikłań, a pacjent szybciej dochodzi do siebie.

Podczas zabiegu w innowacyjny sposób wprowadzono implant do pachwiny z dojścia przez otrzewną. Pacjent mógł opuścić szpital następnego dnia.

Przepuklina pachwinowa to powszechna dolegliwość, z którą zmierzy się nawet co piąty mężczyzna na świecie. Rokrocznie w Polsce z tego powodu operowanych jest około 45 tysięcy osób. Jest to najczęściej wykonywany zabieg planowy w chirurgii ogólnej.

Obecnie złotym standardem leczenia przepuklin są metody laparoskopowe, które zastępują klasyczną metodę Lichtensteina.

Wykonany po raz pierwszy w Polsce zabieg przepukliny pachwinowej za pomocą robota (rTAPP) otwiera nowe możliwości i rewolucjonizuje podejście do leczenia tej choroby. Tym bardziej, że szpital planuje wprowadzić zabiegi do standardu leczenia, co oznacza, że każdy pacjent, który zmaga się z przepukliną pachwinową będzie mógł z tej nowoczesnej metody skorzystać.

Aesthetic Breast Reconstruction w Szpitalu Swissmed>>>

Główną zaletą robotów, które już wykonują wiele innych zabiegów w Polsce i na świecie jest bardzo wysoka precyzja. W wielu przypadkach technologia ta jest znacznie dokładniejsza niż jakiekolwiek inne metody operacyjne. Głębia obrazu oraz liczba szczegółów pozwala na oddzielenia zmian nowotworowych od zdrowych tkanek w chirurgii onkologicznej, czy urologii.

– Zabieg operacyjny z wykorzystaniem robota pozwala na większą precyzję, dzięki wizualizacji pola operacyjnego w obrazie trójwymiarowym, w 10-krotnym powiększeniu, a także lepszej dostępności miejsc operowanych. Łatwiej nam dotrzeć do miejsc, które wcześniej były niedostępne z punktu widzenia laparoskopu. Dzięki temu mamy możliwość operować z dokładnością, jakiej nie dostarcza żadna inna obecnie znana na świecie technologia – mówi dr n. med. Mateusz Zamkowski.

Zaletami użycia nowej techniki z wykorzystaniem robota są szybsza rekonwalescencja, mniejsze rany pooperacyjne, i co się z tym wiąże – mniejsze ryzyko infekcji, ograniczenie bólu oraz redukcja ryzyka ponownej przepukliny.

Szpital Swissmed zlokalizowany jest w Gdańsku, przy ulicy Wileńskiej 44. Oferuje świadczenia w zakresie ginekologii, położnictwa i neonatologii, ortopedii, okulistyki, chirurgii ogólnej, proktologii, laryngologii, chirurgii plastycznej, gastroenterologii, chirurgii dziecięcej, chirurgii onkologicznej, neurochirurgii, urologii i andrologii. Prowadzi kilkadziesiąt poradni specjalistycznych.

Od 2021 roku Szpital Swissmed należy do Grupy Lux Med.

Nowe procedury wspomagane robotycznie w Szpitalu Św. Elżbiety>>>