W Zachodniopomorskim Centrum Onkologii zainstalowano innowacyjny system mammograficzny Mammomat Revelation Siemens Healthineers przeznaczony do codziennych badań przesiewowych i diagnostycznych. Aparat umożliwia między innymi badanie przy wykorzystaniu tomosyntezy oraz pomiar gęstości piersi.
W placówce zainstalowano również aparat RTG wraz z oprogramowaniem i technologią robotycznych ramion.
– W Polsce diagnostyka raka piersi nie wygląda najlepiej. Słaba jest zgłaszalność na badania profilaktyczne. Dla przykładu, w zachodniopomorskim średnia zgłaszalność na badania profilaktyczne, czyli mammograficzne, które się należą każdej kobiecie w wieku 50-69 lat, wynosi około 40 procent. Żeby ten program był sprawny, powinno być to powyżej 90 procent i na przykład we Francji, Skandynawii tyle wynosi – mówi dr Magdalena Salamaga, radiolog. – Pokutuje trochę taki strach przed badaniem mammograficznym. Niesłusznie, bo obecne aparaty mammograficzne są bardzo dobre, mają bardzo niską dawkę promieniowania – dodaje.
Zachodniopomorskie Centrum Onkologii to największy w województwie ośrodek specjalistyczny zajmujący się szeroko pojętą diagnostyką, terapią, monitorowaniem leczenia chorób nowotworowych.
Pracodawcy dla Zdrowia rozmawiali na temat poprawy funkcjonowania diagnostyki obrazowej>>>
– Centrum Onkologii posiada bardzo rozbudowany dział diagnostyczny, ponieważ bez wczesnej diagnostyki onkologicznej i monitorowania leczenia systemowego nie ma prawidłowego postępowania z leczeniem nowotworów – mówi Mariusz Holicki – kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. – Dlatego tak zależy nam i dyrekcji szpitala, aby ta diagnostyka po pierwsze była nowoczesna, szybka. Po drugie, musimy używać najlepszego sprzętu najnowszej generacji z uwagi na to, że jesteśmy etapem weryfikującym rozpoznania generowane w innych ośrodkach – wyjaśnia.
Tomosynteza z szerokim kątem
Aparat Mammomat Revelation to pierwszy tego typu, a drugi w ogóle mammograf Siemens Healthineers zainstalowany w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej szczecińskiego szpitala. Zapewnia nie tylko wysokiej rozdzielczości obrazy, ale również umożliwia badania z wykorzystaniem tomosyntezy wykonywanej w zakresie 50°.
– Tomosynteza to jest dokładniejsze badanie mammograficzne. Można obrazowo to przedstawić w ten sposób, że klasyczna mammografia to jest badanie bryły, czyli piersi w dwóch projekcjach, natomiast tomosynteza dzieli tę pierś na plasterki i widzimy każdy plasterek, każdą warstwę piersi oddzielnie – wyjaśnia dr Magdalena Salamaga, radiolog. Dzięki temu poszczególne struktury – czasem patologiczne – nie nakładają się na siebie, co zdecydowanie ułatwia postawienie precyzyjnej diagnozy. Co więcej, Insight Breast Density, czyli automatyczne określenie gęstości piersi wspiera lekarza w podjęciu decyzji o rodzaju dalszej diagnostyki.
Troska o komfort pacjentek
Zarządzający szpitalem dużą wagę przykładają do dobrych doświadczeń pacjentek. Aby obniżyć towarzyszący im lęk, przed rozpoczęciem badania personel dokładnie informuje o jego przebiegu i momentach ewentualnego dyskomfortu. Zawsze staramy się tłumaczyć, że takie badania to są cztery zdjęcia, po dwa na każdą pierś, że każde zdjęcie wiąże się z uciskiem – mówi Cezary Karczewski – technik elektroradiolog. Aparat wyposażony jest w specjalny podświetlany panel oraz płytki uciskowe, które są dopasowane do anatomii pacjentki, które pozwalają na zmniejszenie dyskomfortu w trakcie ucisku – dodaje.
Zdrowie po wyborach – nowe otwarcie – jakie będą zmiany w systemie?>>>
Specjalny podświetlany panel to oświetlenie MoodLight – panel o zmiennym kolorze światła wprowadzający ciepły nastrój podczas badania. Celem minimalizacji dyskomfortu stosowane są specjalne płytki uciskowe SoftComp o łagodnych krawędziach, tak aby badanie pozostawiało pozytywne wrażenie.
RTG z technologią robotycznych ramion
W pracowni rentgenodiagnostyki szczecińskiego szpitala zainstalowano również innowacyjny aparat RTG Multitiom Rax. Urządzenie, będące systemem bliźniaczych kolumn sufitowych – lampy i detektora – poruszających się niezależnie, charakteryzuje się wyjątkową precyzją i elastycznością w pozycjonowaniu. Technologia robotycznych ramion umożliwia wykonywanie zdjęć panoramicznych pod niemal każdym kątem i w dowolnym zakresie – na przykład prześwietlenia całego kręgosłupa lub kości długich, co pozwala na wnikliwe obrazowanie układu mięśniowo-szkieletowego. Z kolei dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu, każde badanie ma dobrane indywidualnie parametry ekspozycji, tak, aby zminimalizować dawkę promieniowania i ryzyko nadmiernej ekspozycji.
Urządzenia Siemens Healthineers w ST Medical Clinic w Szczecinie>>>