W pracowniach diagnostycznych ST Medical Clinic w Szczecinie, ośrodka specjalizującego się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji schorzeń układu ruchu, zainstalowano nowoczesne aparaty Siemens Healthineers.
W ośrodku działają 3 pracownie diagnostyki obrazowej: pracownia rentgenowska, pracownia rezonansu magnetycznego z aparatem Siemens Heathinners oraz tomografii komputerowej, wyposażona w tomograf Siemens Healthineers.
Aparat Magnetom Sempra o natężeniu pola 1.5 Tesli zapewnia wysoką jakość obrazowania, szerokie możliwości kliniczne i efektywność kosztową wynikającą z jego eksploatacji. Jest doskonale wyposażony na potrzeby wykonywania badań mózgu, kręgosłupa i układu mięśniowo-szkieletowego. Aplikacja Advanced WARP, cewki wykonane w technologii Tim 4G oraz technologia Quiet Suite (ograniczająca hałas towarzyszący badaniu MR) umożliwiają badania grup pacjentów, u których obrazowanie jest utrudnione, np. pacjentów w metalowymi implantami, niespokojnych lub z intensywnym bólem.
Aparat pozwala ponadto na szybsze wykonywanie badań i obniżenie kosztów operacyjnych oraz umożliwia korzystanie z nowej innowacyjnej koncepcji obsługi serwisowej, co z kolei przekłada się na niższy całkowity koszt właścicielski i zapewnia sukces w codziennej działalności.
Nowoczesny sprzęt Siemens Healthineers pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka>>>
W placówce znajduje się również tomograf komputerowy Somatom go.Up zapewniający wysoką jakość obrazowania przy zastosowaniu niskiej dawki promieniowania i minimalnej wartości środka kontrastowego. Oparta na sztucznej inteligencji technologia MyExam Compass wspiera operatora w zakresie sprawnego i prawidłowego przeprowadzania procedury badania w celu uzyskania wystandaryzowanych i optymalnych parametrów obrazu badanej tkanki. Z kolei modułowa konstrukcja aparatu, zdalna obsługa serwisowa i zredukowane zużycie energii elektrycznej zdecydowanie obniżają koszty użytkowania urządzenia.
– Trudno wyobrazić sobie współczesną diagnostykę chorób ortopedycznych bez rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Te dwa badania wzajemnie się uzupełniają i są nieodzowne w większości schorzeń – mówi prof. dr hab.n.med. Łukasz Kołodziej – ortopeda ST Medical Clinic. – Wzajemne patologiczne połączenia możemy wykazać tylko na podstawie badania MR bądź CT, co całkowicie zmienia sposób naszego leczenia. Każdy ortopeda musi ściśle współpracować na co dzień z grupą radiologów – dodaje.
Badania obrazowe precyzują miejsce urazu albo innej patologii.
– Dzięki nim możemy dobrać odpowiednią metodę leczenia i konkretną terapię, aby pacjent jak najszybciej powrócił do zdrowia. Poczynając od zdjęcia rentgenowskiego, które jest wyjściowe i bardzo ważne, zwłaszcza przy urazach bądź zaawansowanych stanach zwyrodnieniowych, następnie przez ultrasonografię pokazującą tkanki miękkie, aż po rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową. Wszystko zależy od patologii, którą chcemy wyjaśnić – mówi dr n.med. Magdalena Skała, radiolog, ST Medical Clinic. – Podczas gdy tomografia komputerowa zapewnia doskonałe obrazowanie układu szkieletowego i wizualizację kości, rezonans magnetyczny umożliwia precyzyjne obrazowanie układu mięśniowego i tkanek miękkich – wyjaśnia.
ST Medical Clinic oferuje kompleksowe świadczenia z obszaru diagnostyki obrazowej. Wykonywane są tutaj operacje z zakresu ortopedii, chirurgii kręgosłupa, chirurgii ręki oraz działają gabinety konsultacyjne specjalizacji takich jak ortopedia, chirurgia ręki, chirurgia kręgosłupa, neurochirurgia, chirurgia naczyniowa, neurologia, kardiologia, reumatologia, psychologia, dietetyka kliniczna, fizjoterapia.
Źródło: Siemens Healthineers