Systemy Siemens Healthineers w Narodowym Instytucie Kardiologii

Siemens Healthineers jest partnerem technologicznym szpitala i dostarcza rozwiązania z zakresu diagnostyki, leczenia i monitorowania chorób serca.

W Narodowym Instytucie Kardiologii otwarty został ultranowoczesny blok operacyjny z trzema salami zabiegowymi wyposażonymi przez Siemens Healthineers. Dwie z nich to sale hybrydowe z systemami angiograficznymi, a jedna to sala chirurgiczna z mobilnym ramieniem RTG C do chirurgii naczyniowej.

Nowy blok operacyjny umożliwia kompleksowe leczenie pacjentów z chorobami serca i naczyń krwionośnych, w tym wykonywanie nawet najbardziej złożonych zabiegów kardiologicznych.

Siemens Healthineers partnerem szpitala

-Siemens Healthineers jest partnerem technologicznym szpitala już od wielu lat, dostarczając rozwiązania z zakresu diagnostyki, leczenia i monitorowania chorób serca. Cieszymy się, że również tym razem mogliśmy być częścią tego przedsięwzięcia, a dzięki inwestycji pacjenci zyskali jeszcze lepszy dostęp do nowoczesnej aparatury – mówi Marek Witulski, dyrektor branż diagnostic imaging & advanced therapies, Siemens Healthineers.

W ośrodku zainstalowano system obrazowania ARTIS pheno do wykonywania szerokiego spektrum małoinwazyjnych procedur medycznych, system rentgenowski do angiografii ARTIS icono floor wspierający lekarzy między innymi w diagnostyce i leczeniu choroby wieńcowej czy wad strukturalnych serca oraz aparat RTG z mobilnym ramieniem C Cios Alpha do obrazowania tkanek w wysokiej rozdzielczości w trakcie operacji chirurgicznych.

Sale hybrydowe z ARTIS pheno i ARTIS icono floor

-Sala operacyjna typu hybrydowego stanowi platformę współpracy kardiologów interwencyjnych, chirurgów naczyniowych, kardiochirurgów i anestezjologów, a więc zespołu specjalistów tworzących tzw. heart team. Zaprojektowana w ten sposób współpraca daje możliwość jednoczesnego leczenia pacjentów z chorobami serca i naczyń krwionośnych w optymalny i skuteczny sposób – mówiła podczas uroczystego otwarcia prof. Janina Stępińska, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii.

ARTIS pheno to nowoczesny system obrazowania do wspomagania wykonania małoinwazyjnych procedur medycznych. Umożliwia on indywidualne planowanie zabiegu, wsparcie w trakcie jego wykonywania oraz natychmiastową ocenę efektów terapii – niezależnie od stanu pacjenta i stopnia złożoności zabiegu. System został wyposażony w specjalny detektor do wychwytywania promieniowania przechodzącego przez ciało pacjenta i wydajną lampę rentgenowską, które zapewniają obraz doskonałej jakości przy ultra niskiej dawce promieniowania. Dzięki swojej unikalnej konstrukcji pomaga on również zachować sterylność środowiska pracy.

Cechą unikatową tego aparatu jest konstrukcja statywu, która umożliwia zmianę położenia środka obrotu ramienia, na którym zainstalowane są lampa rentgenowska i detektor obrazu, co pozwala na obrazowanie 2D i 3D wysokiej jakości niezależnie od wysokości i pochylenia stołu z leczonym pacjentem. Rotacja z szybkością nawet 90°/s zapewnia minimalizację artefaktów ruchowych oraz ilości podawanego pacjentowi środka kontrastowego.

W drugiej z sal hybrydowych zainstalowano z kolei ARTIS icono floor – nowoczesny system rentgenowski do angiografii, który wspiera lekarzy między innymi w diagnostyce i leczeniu choroby wieńcowej czy wad strukturalnych serca. System charakteryzuje się zaawansowanym torem obrazowania ze stałą jakością obrazu przy najniższej możliwej dawce promieniowania. Dzięki możliwościom manewrowym statywu doskonale sprawdza się podczas zabiegów koronarografii z dostępu przez tętnicę promieniową, obecnie rutynowo wykorzystywanego w pracowniach hemodynamiki.

Rozwiązania z zakresu inteligentnego planowania zabiegu pozwalają na skrócenie czasu przygotowania do zabiegu (optymalizację parametrów obrazowania, pozycji statywu i sposobu prezentacji informacji potrzebnych operatorom) i jego sprawne przeprowadzenie. To z kolei przekłada się na poprawę organizacji pracy.

Sala chirurgiczna z aparatem RTG typu C

W Narodowym Instytucie Kardiologii znajduje się również najwyższej klasy mobilny aparat Cios Alpha z ramieniem C. Umożliwia on śródoperacyjnie obrazowanie wyjątkowo drobnych struktur, a dzięki systemowi inteligentnego zarządzania energią zapewnia idealną równowagę między jakością obrazu a zastosowaną dawką promieniowania.