Technologia rekonstrukcji obrazów Deep Resolve w rezonansie magnetycznym Siemens

Deep Resolve to przełomowa technologia, oparta na sztucznej inteligencji.

Pracownia rezonansu magnetycznego „TK MEDICA” w Starogardzie Gdańskim to pierwszy ośrodek w Polsce, który korzysta z opartej na sztucznej inteligencji technologii rekonstrukcji obrazów Deep Resolve. Jest to technika obrazowania zastosowana w rezonansie magnetycznym firmy Siemens wykorzystująca splotowe sieci neuronowe zbudowane w architekturze sztucznej inteligencji.

Umożliwia ona rekonstrukcję obrazów z nieprzetworzonych danych. Architektura analizy danych w splotowych sieciach neutronowych zainstalowanych w aparacie zdecydowanie skraca czas badania i zwiększa rozdzielczość uzyskiwanego obrazu. Sztuczna Inteligencja wyuczona ogromną liczbą danych umożliwia w bezstratny i w pełni zwalidowany klinicznie sposób zrekonstruować obraz na podstawie mniejszej liczby pomiarów.

Wdrożenie rozwiązania skróciło średni czas skanowania mózgowia, kręgosłupa czy kolana aż o 45 procent.

-W naszej placówce dysponujemy dwoma aparatami rezonansu magnetycznego Siemens Healthineers. Pierwszy z nich – MAGNETOM Altea został zakupiony w 2021 roku. Dwa lata później zdecydowaliśmy się zainstalować na aparacie technologię Deep Resolve, która znacząco przyśpieszyła czas badań. Dzięki temu w takim samym czasie mogliśmy przebadać zdecydowanie więcej pacjentów – mówi Agnieszka Gabig, menedżerka „TK MEDICA”. – W grudniu 2023 roku dokupiliśmy drugie urządzenie – ultranowoczesny aparat MAGNETOM Sola, który od początku był już wyposażony w tę technologię – dodaje.

Skrócenie czasu badania i uproduktywnienie kosztów

-Przy zastosowaniu tej techniki znacząco skróciliśmy czas badań. Dla przykładu, badanie mózgowia, które do tej pory trwało 25 minut, teraz trwa 13, badanie kolana skrócono z 25 minut do10, natomiast badanie kręgosłupa teraz trwa 5 minut, a wcześniej trwało 15 – mówi Łukasz Gabig, dyrektor „TK MEDICA”. – Zastosowanie krótkich sekwencji przynosi nie tylko korzyści finansowe. Szybsze badanie zdecydowanie podnosi komfort pacjentów, zwłaszcza tych doświadczonych lękiem czy klaustrofobią – dodaje.

Skrócenie czasu pojedynczego badania umożliwia z kolei uproduktywnienie kosztów.

– W tym samym czasie można przebadać więcej pacjentów, co samo w sobie nie przynosi oszczędności, ale daje dochody, które mogą pokryć ich koszt, jak i krótszą i/lub bardziej efektywną pracę aparatu. W obu przypadkach może to zredukować zużycie energii aparatu nawet o kilkanaście procent, co daje dalsze konkretne oszczędności finansowe w skali roku – mówi Michał Pytel, dyrektor ds. rozwoju biznesu rezonans magnetyczny, Siemens Healthineers.

Co ważne, w technologię Deep Resolve można wyposażyć większość nowoczesnych aparatów.

„TK MEDICA” w Starogardzie Gdańskim to prywatna placówka diagnostyki obrazowej, kompleksowo wyposażona w specjalistyczny sprzęt medyczny Siemens Healthineers. Działają tutaj dwie pracownie MR, pracownia TK oraz gabinet USG. W ośrodku dużą wagę przykłada się do dobrych doświadczeń pacjentów (wnętrza pomieszczeń zdobią różnorodne fototapety oraz gustowne dekoracje) oraz korzystania z najnowocześniejszych dostępnych technologii medycznych i rozwiązań cyfrowych. – Aspirujemy do bycia najbardziej zinformatyzowaną placówką w Polsce – wyjaśnia Łukasz Gabig.

-Deep Resolve jest technologią zdecydowanie przełomową, przynoszącą spektakularne efekty. Pierwsza udana instalacja za nami. Jestem pewien, że niebawem dojdzie do kolejnych wdrożeń. Zwłaszcza, że w technologię tę można wyposażyć większość nowoczesnych aparatów – dodaje Michał Pytel, Siemens Healthineers.

Żródło: Siemens Healthineers