Roboty wspomagające rehabilitację w Uzdrowisku Ustroń

Rehabilitacja z użyciem robota pozwala niwelować skutki niedoboru personelu medycznego.

Uzdrowisko Ustroń zostało wyposażone w roboty, które wspierają pacjentów w rehabilitacji neurologicznej i ortopedycznej narządu ruchu. Koszt zakupu urządzeń wyniósł prawie 2 mln zł. Placówka uzyskała na ten cel wsparcie z budżetu Skarbu Państwa w wysokości 1,8 mln zł.

Pierwszy z robotów to reedukator chodu, który wspiera pacjentów na każdym etapie rehabilitacji, pomagając w poprawie umiejętności chodzenia, przy zachowaniu naturalnego wzorca chodu.

Wykorzystany może być w rehabilitacji po udarze mózgu, urazach czaszkowo-mózgowych, w stwardnieniu rozsianym, przy porażeniu mózgowym i w chorobie Parkinsona. Stosowany jest też w rehabilitacji po urazach ortopedycznych.

Drugie z urządzeń to robot do prowadzenia biernej mobilizacji w połączeniu z elementami wspomaganej mobilizacji, a także czynnej mobilizacji z oporem dużych grup mięśniowych kończyn dolnych i górnych.

Umożliwia on rozpoczęcie mobilizacji i zwiększanie biernego zakresu ruchu pacjenta. Wpływa na poprawę krążenia i obniżenie stopnia obkurczania tkanek miękkich. Wspomaga także zwiększenie aktywności nerwowo-mięśniowej u pacjenta.

Nowe technologie mogą obniżyć koszty opieki zdrowotnej>>>

– Praca z wykorzystaniem takich urządzeń zwiększa motywację pacjenta, jak również niweluje skutki niedoboru personelu oraz poprawia warunki pracy terapeutów – mówi Ewa Rybicka, specjalista w dziedzinie fizjoterapii, dyrektor Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia.

Uzdrowisko Ustroń jest częścią Grupy American Heart of Poland, która prowadzi szpitale oraz ośrodki rehabilitacyjne specjalizujące się w leczeniu oraz rehabilitacji pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego.