Operacje robotyczne raka prostaty w ramach NFZ w Centrum Chirurgii Robotycznej Lux Med

W Lux Med w ramach finansowania przez NFZ przeprowadzane są także metodą robotyczną operacje raka endometrium i raka jelita grubego.

Centrum Chirurgii Robotycznej w Szpitalu św. Wincentego Lux Med Onkologia rozszerzyło zakres operacji robotycznych o kolejne rozpoznanie. Od 16 lipca 2024 roku w ramach NFZ w asyście robota chirurgicznego odbywają się również operacje raka prostaty.

W Polsce na nowotwory prostaty co roku zapada około 18 tysięcy mężczyzn. Powszechnie uznanymi metodami leczenia – w zależności od wskazań – jest leczenie chirurgiczne lub radioterapeutyczne.

Metoda chirurgii robotycznej jest jedną z najnowocześniejszych metod leczenia chirurgicznego raka stercza. Jest to metoda małoinwazyjna, która powoduje mniej powikłań okołooperacyjnych, mniejsze dolegliwości bólowe po zabiegu oraz możliwość szybszego wdrożenia leczenia uzupełniającego.

Operacje robotyczne raka prostaty w Szpitalu Św. Wincentego przeprowadza prof. dr hab. n. med. Jakub Dobruch – doświadczony urolog, certyfikowany chirurg robotyczny w urologii.

Szpital Świętego Wincentego Lux Med Onkologia jest częścią Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy Lux Med od 2023 roku.

W placówce w ramach finansowania przez NFZ przeprowadzane są także metodą robotyczną operacje raka endometrium i raka jelita grubego.

Lux Med Onkologia (dawniej Magodent) działa w Warszawie od 1996 roku. Od lipca 2015 roku należy do Grupy Lux Med, w której jest wiodącym centrum leczenia nowotworów. Prowadzi w stolicy trzy szpitale (Szamocka, Fieldorfa, św. Wincentego) specjalizujące się w diagnostyce i terapii onkologicznej, a także placówkę rehabilitacji dziennej i ambulatoryjnej, poradnie specjalistyczne i POZ. Oddział kardiologii działa w Szpitalu Św. Elżbiety Grupy Lux Med, zlokalizowanym na warszawskim Mokotowie. W Łodzi Lux Med Onkologia prowadzi ośrodek endoterapii.

Placówki zajmują się wykrywaniem, diagnozowaniem i leczeniem chorób nowotworowych takich jak rak piersi, endometrium, jajnika, szyjki macicy, tarczycy, układu pokarmowego, układu moczowego i wiele innych, hemato-onkologicznych, jak szpiczaki, chłoniaki i przewlekłe białaczki, kardiologicznych, wymagających leczenia inwazyjnego, na przykład choroby naczyń wieńcowych, zaburzenia rytmu serca oraz gastroenterologicznych, szczególnie wymagających zastosowania zaawansowanych technik endoskopowych.

Szpitale i poradnie Lux Med Onkologia oferują także procedury medyczne poza standardowym leczeniem finansowanym przez NFZ, zapewniając dostęp do nowoczesnych leków, na przykład udział w różnorodnych badaniach klinicznych oraz w programach lekowych.