Nowe badanie w laboratoriach Diagnostyki

Nowe badanie wprowadzone do oferty to pierwszy w Polsce test z krwi wspomagający diagnostykę Alzheimera.

Sieć laboratoriów Diagnostyka S.A. wprowadziła do oferty nowe badanie krwi, pierwszy w Polsce test wspomagający diagnostykę choroby Alzheimera. Działania mające na celu zahamowanie lub potencjalne łagodzenie objawów choroby są najskuteczniejsze, jeśli zostaną podjęte we wczesnych jej stadiach.

Choroba Alzheimera to postępujące i nieodwracalne pogorszenie zdolności poznawczych. Według szacunków na świecie zmagają się z nią prawie 44 miliony ludzi, a co 4 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek tej choroby.

Przewidywania WHO wskazują, że w roku 2030 będzie 65 milionów chorych na Alzheimera, a w 2050 roku – już 115 milionów. Na taką statystykę ma wpływ intensywny tryb życia, stres, dieta bogata w tłuszcze, używki i braki dostatecznej aktywności fizycznej. Dowiedziono, iż zmiany neuropatologiczne w chorobie Alzheimera rozpoczynają się już około 20 lat przed pojawieniem się pierwszych zaburzeń poznawczych.

Diagnostyka choroby Alzheimera, tradycyjnie obejmuje wykonywanie inwazyjnych i kosztownych badań, takich jak: tomografia PET i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Diagnostyka kluczowa w opiece nad osobami z chorobami otępiennymi>>>

Nowe badanie zaoferowane przez Diagnostykę, to pierwszy w Polsce test z krwi wspomagający diagnostykę Alzheimera. Test Beta-Amyloid (1-42)/(1-40) to innowacyjne, nieinwazyjne badanie, przeprowadzane bez konieczności hospitalizacji i pobierania płynu mózgowo-rdzeniowego. Polega ono na oznaczeniu w krwi dwóch biomarkerów Aβ1-42 oraz Aβ1-40, których stężenie ulega zmianie w chorobie Alzheimera.

Według porównawczych badań naukowych, opisanych w światowej literaturze medycznej, test wykazuje wysoką korelację z PET (pozytonową tomografią emisyjną), wspomagając przy tym diagnostykę różnicową przyczyn łagodnych zaburzeń poznawczych lub demencji.

Diagnostyka S.A. prowadzi największą sieć laboratoriów (około 180) i punktów pobrań (około 1100) w całej Polsce. Rocznie wykonuje ponad 120 milionów badań dla około 20 milionów pacjentów. Zatrudnia ponad 8 tysięcy specjalistów. W ofercie ma ponad 3 tysiące badań.

W lipcu 2023 Diagnostyka przejęła Zakład Rentgena i USG Wyrobek i tym samym weszła na nowy obszar działalności medycznej, jakim są badania obrazowe.

W roku 2023 Diagnostyka obchodziła 25-lecie działalności.

Kolejny rok rozwoju grupy Diagnostyka>>>