Nowa ekologiczna siedziba Grupy Lux Med

Budowa biurowca, który uzyskał certyfikaty Breeam oraz Well, była w pełni zasilana czystą energią pochodzącą z odnawialnych źródeł.

Na początku lipca 2024 roku Grupa Lux Med przeniosła się do nowej siedziby, zlokalizowanej w warszawskiej dzielnicy Mokotów, przy ulicy Szturmowej 2. Mieści się w budynku Lakeside, który spełnia najwyższe standardy środowiskowe.

Wykonawcą obiektu jest firma Atenor, która jest świadoma wyzwań w zakresie zrównoważonego rozwoju, a jej cele środowiskowe są zbieżne z celami Grupy Lux Med.

Budowa biurowca była w pełni zasilana czystą energią pochodzącą z odnawialnych źródeł – lądowych farm wiatrowych. Budynek uzyskał certyfikaty Breeam, który stanowi potwierdzenie, że spełnia wymogi niezbędne do uznania go za zaprojektowany i zbudowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, oraz Well, przyznawany obiektom, które zostały stworzone z myślą o zdrowiu oraz komforcie użytkowników.

Obiekt spełniający wymogi certyfikatu Breeam pozwala osiągnąć niższe koszty użytkowania, a jego eksploatacja wiąże się z ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Sprzyja również tworzeniu komfortowego i zdrowego miejsca pracy. Podczas jego przyznawania brane jest pod uwagę 10 czynników, takich jak sposób, w jaki zarządzany jest projekt oraz proces budowy, zastosowane materiały, komfort użytkowania budynku, energooszczędność, czyli poziom zużycia energii podczas eksploatacji, lokalizacja i odległość od środków komunikacji miejskiej, zarządzanie odpadami, zarządzanie gospodarką wodno-ściekową, zagospodarowanie terenu wokół obiektu, rozwiązania służące ograniczeniu emisji zanieczyszczeń oraz zastosowanie innowacyjnych rozwiązań.

Natomiast na certyfikat Well składają się takie elementy jak powietrze, odżywianie, woda, światło, ruch, akustyka, komfort termiczny, materiały, umysł oraz społeczność. W ramach tych kategorii istnieje 108 aspektów, które są analizowane w kontekście wpływu na zdrowie człowieka.

W budynku wykorzystywana jest zielona energia – na dachu zamontowane zostały panele fotowoltaiczne. Wentylacją sterują czujniki CO2, dzięki czemu powietrze nie jest tłoczone w pełnej wydajności, gdy nie jest to konieczne.

Zastosowano także armaturę o niskim przepływie wody, pozwalającą na oszczędność o około 60 procent w stosunku do standardowych urządzeń.

Przestrzenie biurowe nowej siedziby Lux Med mają bardzo dobrą dostępność światła dziennego, co poprawia jakość pracy, a oświetleniem sterują czujniki obecności.

Rośliny w budynku są podlewana wodą deszczową, a obszar zieleni wokół budynku zakłada zwiększenie bioróżnorodności siedlisk fauny i flory.

Zastosowane także rozwiązania sprzyjające zeroemisyjnym dojazdom, dlatego pracownicy biurowca mogą korzystać z parkingu na rowery, szatni, strefy prysznicy i suszarni. Dostępnych jest również 16 ładowarek elektrycznych.

Wraz z przeprowadzką do nowego biura Grupa Lux Med nawiązała współpracę z firmą EcoBean i wspiera działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym. W centrali zbierane są fusy po kawie, które następnie trafiają do przetworzenia i otrzymują drugie życie w postaci różnorodnych produktów, które mogą znaleźć zastosowanie między innymi w farmaceutykach. W Lux Med miesięcznie odzyskiwanych będzie około 130 kg fusów.

Pomysł ten został zgłoszony przez pracowników Grupy Lux Med, w firmowym eko wyzwaniu Lux Kreacja.

-Jako Grupa działamy odpowiedzialnie i wsłuchujemy się w głos naszych pracowników, którzy motywują i inspirują do działania. Pomysł na zbiórkę i recykling fusów do kawy jest tego doskonałym przykładem. Dzięki niemu ograniczymy odpady, zmniejszymy ślad węglowy, a kawie nadajemy drugie życie. Gratulujemy firmie EcoBean pomysłu i cieszymy się z naszej zrównoważonej współpracy – mówi Łukasz Niewola, dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej i Zrównoważonego Rozwoju Grupy Lux Med.