Lux Med partnerem konkursu fotografii reporterskiej

Grand Press Photo to najważniejszy w Polsce konkurs przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską.

Grupa Lux Med od lat wspiera Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo. W tym roku, podczas XX edycji tego wydarzenia, była partnerem kategorii – Zdjęcie XX-lecia.

Zwycięską fotografię wybrali internauci, którzy głosowali na najlepsze ich zdaniem zdjęcie spośród 19 Zdjęć Roku wszystkich poprzednich edycji konkursu. Zwycięzcą zostało zdjęcie „Czarny czwartek”, wykonane w Kijowie. Fotografia przedstawia jedną z ofiar – mężczyznę, który wbiegł nieuzbrojony na czoło barykady postawionej przez zwolenników integracji Ukrainy z Unią Europejską. Autorem fotografii jest Jakub Szymczuk.

– Fotograf poprzez swoje zdjęcia odkrywa przed nami różne odcienie rzeczywistości, prowokując niejednokrotnie do refleksji lub zmian. Każda fotografia to nie tylko zapis chwili, ale wezwanie do dostrzeżenia ludzkich historii, piękna i ułomności świata, który nas otacza – mówił przed odczytaniem werdyktu Jakub Tatak, członek zarządu Grupy Lux Med.

Grand Press Photo to najważniejszy w Polsce konkurs przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską, w tym prasową i dokumentalną, pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów.

Prace uczestników konkursu oceniają fachowcy o światowej sławie. Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury są uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy.

Organizatorem konkursu jest magazyn „Press”.