W Gnieźnie otwarta została nowo wyremontowana stacja dializ, prowadzona przez Fresenius. Modernizacja placówki polegała między innymi na jej powiększeniu, dzięki czemu może przyjąć o jedną trzecią więcej pacjentów niż dotychczas.
Stacja działająca w szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie umożliwia przeprowadzenie zabiegów u ponad 100 pacjentów. Dzięki unowocześnieniu placówki pacjenci zyskali większą przestrzeń, gdzie mogą czekać na zabieg i odpoczywać po jego zakończeniu. Komfortowa infrastruktura jest ważna, gdyż pacjenci spędzają zwykle w ośrodku wiele godzin. Zabiegi dializy odbywają się trzy razy w tygodniu i trwają po około 4 godziny.
Działalność poradni nefrologicznej i większej stacji dializ Fresenius na terenie szpitala umożliwia szybsze diagnozowanie chorób nerek i przeprowadzanie większej liczby zabiegów hemodializy ratujących życie mieszkańcom powiatu poznańskiego i żnińskiego.
– Fresenius Nephrocare Polska jest liderem w branży między innymi dlatego, że przywiązuje dużą wagę do jakości wykonywanych usług, wyników medycznych oraz warunków, w jakich leczymy pacjentów. Jesteśmy zadowoleni z tego, że uruchomienie nowego ośrodka podnosi znacznie komfort naszych pacjentów i personelu. Nowy ośrodek to również większa ilość stanowisk dializacyjnych, więc będziemy mogli odpowiedzieć pozytywnie na potrzeby większej liczby pacjentów z Gniezna i okolic – mówi Jakub Janiak, dyrektor zarządzający Fresenius Nephrocare Polska.
Ośrodek dializ Fresenius w Gnieźnie wyróżnia się na tle innych ośrodków dializacyjnych w Polsce ze względu na szeroki zakres usług. Oferuje dwie metody leczenia: hemodializę (HD) i hemodiafiltrację (HDF). Ta druga jest szczególnie polecana u chorych wymagających dializy, ponieważ – jak pokazują badania – ryzyko zgonu u pacjentów leczonych metodą HDF jest niższe o 23 procent niż w ogólnej populacji pacjentów dializowanych metodą HD.
– W naszej stacji aż jedna trzecia pacjentów korzysta z hemodiafiltracji. Dzieje się tak dlatego, że czynnie poszukujemy osób spełniających kryteria NFZ kwalifikujące pacjenta do stosowania tej metody – mówi Bartosz Kaźmierczak, ordynator stacji dializ Fresenius w Gnieźnie. – Leczenie tą metodą daje pozytywny efekt szczególnie u młodych ludzi, dlatego Fresenius Nephrocare propaguje tę metodę dializy w Polsce. Aktualnie jest ona stosowana u 7 procent pacjentów dializowanych w całym kraju, a uważamy, że powinna być dostępna dla szerszej liczby – dodaje.
Poradnia nefrologiczna Fresenius działająca na terenie szpitala, jako jedna z niewielu w kraju oferuje pacjentom program lekowy, dzięki któremu mogą korzystać z darmowych terapii.
Stacja dializ w gnieźnieńskim szpitalu przeprowadza zabiegi hemodializy ratujące życie pacjentom z przewlekłą chorobą nerek od 1988 roku. Była wówczas pierwszą stacją dializ, poza Poznaniem, w ówczesnym województwie poznańskim. Od 2011 roku należy do sieci stacji dializ Fresenius Nephrocare Polska. Swoim zasięgiem obejmuje cały powiat gnieźnieński (ponad 140 tysięcy mieszkańców), a także sąsiednie gminy powiatu żnińskiego.
Wykonywane są tu także dializy gościnne dla pacjentów z Wielkopolski oraz wakacyjne i świąteczne dla chorych z całej Polski.
Stacja ściśle współpracuje z Katedrą i Kliniką Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, oddziałami transplantologicznymi z Poznania i Bydgoszczy, a także sąsiednimi stacjami dializ w Poznaniu i Słupcy.
W ośrodku odbywają staż studenci Akademii Nauk Stosowanych w Gnieźnie, zdobywający wiedzę praktyczną w dziedzinie leczenia nerkozastępczego.
Fresenius Medical Care jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług dla osób z chorobami nerek, z których około 4,1 miliona regularnie poddaje się dializoterapii. Poprzez sieć 3 862 ośrodków dializ, Fresenius Medical Care zapewnia dializy dla około 325 000 pacjentów na całym świecie. Fresenius Medical Care jest również wiodącym dostawcą produktów do dializy, takich jak aparaty do dializy lub dializatory.
Spółka Fresenius Medical Care jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych we Frankfurcie (FME) oraz na Giełdzie Papierów Wartościowych w Nowym Jorku (FMS).
W Polsce Fresenius Medical Care Polska S.A. jest obecny od ponad 30 lat. Produkty firmy do hemodializy i dializy otrzewnowej wykorzystywane są w większości stacji dializ na terenie całej Polski, zarówno w ośrodkach publicznych, jak i niepublicznych.
Fresenius Medical Care Polska S.A. świadczy usługi dializacyjne poprzez spółkę Fresenius Nephrocare Polska, która tworzy największą w Polsce sieć placówek dializacyjnych – Centrum Dializ Fresenius. Wszystkie zabiegi wykonuje na podstawie kontraktu z NFZ.