Przedstawiciele emeis Polska wzięli udział w Ogólnopolskiej Konferencji Przyszłość Sektora Opieki Senioralnej w Polsce, która odbyła się 7 maja 2025 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Firma emeis Polska, jako partner merytoryczny wydarzenia, a jednocześnie lider stacjonarnej opieki długoterminowej, wniosła istotny, merytoryczny głos do dyskusji o najważniejszych aspektach efektywnego wsparcia budowy skoordynowanego systemu opieki senioralnej, jej interdyscyplinarności oraz potrzebie systemowej koordynacji działań i synergii między obszarami ochrony zdrowia i pomocy społecznej.
Beata Leszczyńska, prezes emeis Polska, która wystąpiła w 3 rolach – jako CEO zarządzająca od 11 lat siecią domów opieki, członkini Rady ds. Polityki Senioralnej przy minister ds. polityki senioralnej Marzenie Okle-Drewnowicz oraz ekspertka z ramienia związku Pracodawcy dla Zdrowia, podkreśliła, że nadszedł czas na konkretne działania, które są niezbędne, aby móc sprostać rosnącym potrzebom seniorów w Polsce.
Wśród najważniejszych wyzwań branży wymieniła coraz trudniej dostępne kadry, brak jasno określonych standardów usług oraz rosnące koszty usług opiekuńczych, co rodzi potrzebę zwiększania środków finansowych na branżę ODT (opieki długoterminowej).
– Większość osób starszych powinna mieć zapewnioną opiekę w domu, ale nie zawsze jest to możliwe, bo istnieje grupa potrzebująca opieki instytucjonalnej, a ta powinna mieć jasno sprecyzowane, ale nie nadmiarowe wymagania – apelowała podczas debaty eksperckiej pt. „Aktualna sytuacja opieki senioralnej w Polsce – szanse i zagrożenia”, prowadzonej przez Przemysława Wiśniewskiego, dyrektora Fundacji Zaczyn i członka Rady do spraw Polityki Senioralnej.
Podczas prezentacji dr ha. Marta Podhorecka profesor w Katedrze Geriatrii CM UMK w Toruniu, przewodnicząca Rady ds. Polityki Senioralnej, przedstawiła dane, z których wynika, że w Polsce jest już około 1,7 miliona opiekunów nieformalnych, a raczej opiekunek, bo tę rolę pełnią w 70 procentach kobiety, często w tzw. „rodzinach kanapkowych”, czyli opiekując się i dziećmi (lub wnukami), i rodzicami.
Z danych wynika, że 60 procent osób w wieku 70+ i 40 osób osób 75+ lat żyje samotnie, tymczasem samotność zwiększa ryzyko zgonu o około 30 procent. Do roku 2023 zapotrzebowanie na opiekę długoterminową wzrośnie o 30 procent, ponieważ żyjemy coraz dłużej, ale coraz krócej w zdrowiu.
Uczestnicząca w debacie minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz podkreśliła, że zmiany w branży wprowadzane są „nie szybko i nie hasłowo, ale krok po kroku”. Zapowiedziała ustawę o bonie senioralnym do końca 2025 roku, przygotowanie ustawy o opiece senioralnej, również w tym samym terminie, oraz wpisanie do prac rządu ustawy o najmie senioralnym.
Dyrektor regionalna emeis Polska Kamila Mikołajewska wystąpiła z prezentacją pt. „Domy opieki emeis przeczą stereotypom – obalamy mity na temat opieki instytucjonalnej”.
Dokonała demistyfikacji powszechnych przekonań na temat tego typu opieki przedstawiając liczne argumenty i przykłady, które dowodzą, że domy opieki mogą oferować mieszkańcom wysoką jakość życia, wsparcie emocjonalne oraz poczucie wspólnoty.
Podkreśliła korzyści płynące z opieki instytucjonalnej, takie jak profesjonalna opieka medyczna, wielodyscyplinarny zespół oraz organizacja aktywności oraz integracja społeczna, które są kluczowe dla zapewnienia seniorom godnego i satysfakcjonującego życia.

Podczas wydarzenia dostępne było stoisko emeis, obsługujące go koordynatorki zespołów recepcji z placówek – Dzielna, Ostoya i Marianna odpowiadały na pytania i wyjaśniały, na czym polega filozofia opieki nad seniorem stosowana w firmie.
Konferencja „Przyszłość sektora opieki senioralnej w Polsce” zgromadziła ekspertów, przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych oraz sektora prywatnego. W programie znalazły się dyskusje na temat organizacji systemu wsparcia, nowych technologii w opiece senioralnej oraz narzędzi wspierających osoby starsze zarówno w środowisku domowym, jak i w placówkach opiekuńczych. Dyskutowano na temat kwestii finansowania i uspójnienia polityki senioralnej na poziomie lokalnym i krajowym.
Konferencja, organizowana przez wydawnictwo Wiedza i Praktyka, odbyła się pod patronatem minister do spraw polityki senioralnej, a jej organizację wsparła Fundacja Zaczyn oraz Krajowa Izba Menedżerów Opieki Senioralnej.
