Domy opieki skutecznie potrafią odciążać placówki podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Ma to duże znaczenie w obliczu starzenia się społeczeństwa i zwiększenia zapotrzebowania na świadczenia medyczne.
Na temat roli opieki zdrowotnej oferowanej w rezydencjach emeis Polska mówili przedstawiciele firmy podczas I kongresu POZ&AOS, który odbył się 16 i 17 maja 2025 w Warszawie. Wydarzenie organizowane było przez Państwowy Instytut Medyczny MSWiA oraz Vicommi Media. Wzięło w nim udział 350 osób.
Korzyści wynikające ze współpracy domów opieki emeis Polska z placówkami opieki zdrowotnej zaprezentowali podczas spotkania Maciej Danielewski, dyrektor Rezydencji Dzielna oraz dr Aleksandra Myszura, doradca zarządu ds. medycznych, kierownik medyczny Rezydencji Marianna, lekarz MSWiA w Warszawie.
Eksperci przypomnieli, że od 2025 roku przepisy umożliwiają wszystkim lekarzom wystawianie recept na bezpłatne leki dla dzieci do 18. roku życia i seniorów powyżej 65. roku życia. Dzięki możliwości pozyskiwania recept od lekarzy zatrudnionych w domach opieki zmniejsza się liczba wizyt w POZ „tylko po receptę”.
Wysoka jakość profesjonalnej dokumentacji medycznej, zgodna ze standardami Narodowego Funduszu Zdrowia, prowadzonej przez wszystkie domy opieki emeis Polska daje także możliwość wglądu w codzienne pomiary parametrów życiowych, obserwacje oraz wyniki badań laboratoryjnych przebywających tam osób.
Zapotrzebowanie na świadczenia medyczne zwiększa się. W 2023 roku liczba porad w podstawowej opiece zdrowotnej wzrosła o prawie 3 procent, a w placówkach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – o 8 procent, rośnie także liczba wizyt domowych i porad specjalistycznych. Jest to związane ze zwiększającym się udziałem seniorów w polskim społeczeństwie (ich liczba w ciągu ostatnich 8 lat wzrosła o ponad 1,1 miliona). Dostępność lekarzy w domach opieki oznacza więc ograniczenie liczby wizyt domowych.
Osoby starsze częściej niż młodsze korzystają także z rehabilitacji. Pod koniec 2023 roku na fizjoterapię ambulatoryjną czekało prawie 900 tysięcy pacjentów. Tymczasem w domach opieki podopieczni mają stały dostęp do specjalistów, a wszystkie świadczenia trafiają do dokumentacji medycznej.
Na miejscu są także realizowane badania laboratoryjne, których wyniki są dostępne na potrzeby wizyt w placówkach POZ lub ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Poza tym domy opieki emeis organizują, gdy zachodzi taka potrzeba, wysokiej jakości transport dla seniorów na wizyty specjalistyczne i badania kontrolne, niezależnie od tego, czy usługi są świadczone w ramach NFZ czy na zasadach komercyjnych.
Odciążania lekarzy POZ przez domy opieki emeis to także możliwość wykonywania na miejscu drobnych interwencji medycznych, takich jak na przykład leczenie ran, tlenoterapia, żywienie dojelitowe, co ogranicza hospitalizacje.
Stała i kompleksowa opieka sprawowana nad osobami z wielochorobowością przekłada się na mniej wizyt domowych i skierowań do szpitala.
Poza tym edukacja mieszkańców i ich rodzin w zakresie przestrzegania zaleceń lekarskich zmniejsza ryzyko zaostrzeń chorób przewlekłych, a także liczbę telefonów i nacisków na POZ.

W programie I Kongresu POZ & AOS znalazły się zagadnienia dotyczące między innymi symptomów chorób rzadkich, które powinny wzbudzać czujność lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, trendów w opiece geriatrycznej oraz konieczności interdyscyplinarnego podejścia w pracy z osobami starszymi.
Duże zainteresowanie wywołał panel dyskusyjny ekspertów pt. „Wyzwania współczesnej opieki – integracja POZ i AOS”, w którym udział wzięli między innymi przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.
Praktyczne szkolenie dotyczyło skutecznej komunikacji personelu medycznego z pacjentem po udarze i nie tylko. Poruszane tematy dotyczyły także profilaktyki, nowoczesnych modeli opieki i koordynacji leczenia.
Kongres pokazał, że istnieje ogromna potrzeba integracji środowisk medycznych oraz wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy lekarzami podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej.
Organizatorzy zapowiadają na 2026 rok II edycję Kongresu POZ & AOS – szczegółowe informacje pojawią się na stronie wydarzenia: www.kongrespoz.pl.