27 procent specjalistów i menedżerów podjęło w ciągu ostatnich 12 miesięcy dodatkową działalność zarobkową. Główną motywacją takich decyzji była chęć zwiększenia doświadczenia zawodowego z myślą o rozwoju kariery. Tak wynika z najnowszego badania Hays Poland, przeprowadzonego na przełomie marca i kwietnia wśród blisko 800 specjalistów i menedżerów.
Choć „dodatkowa działalność zarobkowa” naturalnie oznacza nowe źródło dochodów, to pieniądze nie są nadrzędną motywacją respondentów. W dodatkowym zajęciu profesjonaliści upatrują przede wszystkim możliwości rozwoju i zwiększenia doświadczenia zawodowego.
Możliwość uzyskania dodatkowego zarobku to drugi z czynników najczęściej motywujących do podjęcia dodatkowej pracy czy zlecenia. Specjaliści najczęściej wiążą go z chęcią zgromadzenia oszczędności na przyszłość lub wysokimi kosztami życia. Po raz kolejny stanowi to odzwierciedlenie aktualnych warunków rynkowych. Wiele firm szuka optymalizacji kosztów, wstrzymując podwyżki lub ograniczając ich zakres. Pracownicy szukają w związku z tym alternatywnych rozwiązań, które pomogą im podreperować budżet domowy.
Odpowiedzi respondentów pokazują, że dodatkowa działalność zarobkowa to najczęściej drobne zlecenie lub niewielka część etatu. Najwięcej, bo 43 procent ankietowanych poświęca na nią bowiem do 5 godzin tygodniowo, a kolejne 30 procent – od 6 do 10 godzin tygodniowo. Prawie co piąty respondent na dodatkowe zajęcie poświęca powyżej 15 godzin w skali tygodnia, czyli co najmniej dwa dni robocze.
Pomimo istotnego odsetka osób dorabiających poza głównym miejscem zatrudnienia, zdecydowaną większość stanowią respondenci, którzy w ciągu ostatniego roku nie podjęli dodatkowej działalności zarobkowej (73 procent). Większość z nich (45 procent) nie planuje takiego kroku w 2025, natomiast co trzeci (33 procent) nie wyklucza jednoznacznie takiej opcji.
To, czy ostatecznie zrealizują ten plan, z pewnością będzie zależeć od podwyżek, możliwości rozwoju i awansowania w aktualnym miejscu pracy, pojawiających się ofert oraz indywidualnych, osobistych potrzeb.
Wciąż jednak 21 procent profesjonalistów przyznaje, że w roku 2025 planuje podjąć dodatkową działalność zarobkową. Dla firm nie jest to najlepsza wiadomość. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że motywacją do realizacji dodatkowych zleceń jest brak satysfakcji względem warunków zatrudnienia i oferty obecnego pracodawcy. Niewątpliwie warto pochylić się nad tym, jak można je polepszyć, aby w momencie poprawy sytuacji na rynku pracy uniknąć rotacji talentów.