Wzrosła wartość rynku prywatnych usług medycznych

W roku 2023 z usług prywatnej opieki zdrowotnej w ramach abonamentu medycznego lub prywatnego ubezpieczenia skorzystało 14 procent dorosłych Polaków.

W roku 2023 wartość polskiego rynku prywatnych usług medycznych wzrosła o prawie 4,5 mld zł. Wbrew początkowym obawom związanym ze spowolnieniem gospodarczym, rynek prywatnej opieki medycznej nie wykazuje oznak spowolnienia.

Znacznie szybciej niż wartość rynku prywatnych usług medycznych rosła w roku 2023 wartość rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce, osiągając nominalnie ponad 33-procentowy wzrost rok do roku.

W roku 2023 z usług prywatnej opieki zdrowotnej w ramach abonamentu medycznego lub prywatnego ubezpieczenia skorzystało 14 procent dorosłych Polaków (podobnie jak rok wcześniej).

Według raportu PMR „Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2024”, rozwój rynku usług medycznych w ostatnich latach odbywał się w wyraźnej korelacji z rosnącym rynkiem leków i nie-leków. Po różnego rodzaju produkty farmaceutyczne sięgają prawie wszyscy, bez względu na źródło finansowania konsultacji i badań lekarskich. W związku z tym, leki i nie-leki pozostaną w najbliższych latach największym segmentem na rynku prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce.

Według prognoz rosnące ceny usług medycznych wpłyną na wzrost udziału tego segmentu w całym rynku prywatnej opieki zdrowotnej. W roku 2029 będzie on wyższy o 2,4 punkty procentowe w porównaniu do udziału z roku 2023.

Trend ten związany jest z realizacją większej liczby świadczeń przez pojedynczych pacjentów, co wynika ze spłacania „długu zdrowotnego”. Zaobserwować można wzrost liczby świadczeń realizowanych podczas pojedynczej konsultacji medycznej, w tym częstsze zlecanie kompleksowych badań diagnostycznych, a także wydłużenie czasu leczenia pojedynczych przypadków.

Znaczenie przy prognozowaniu ma także czynnik demograficzny. W 2029 roku ponad 25 procent ludności Polski będzie znajdowało się w wieku emerytalnym, co będzie stanowić wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu z rokiem 2022.

Jednocześnie w ciągu najbliższych 20 lat ponad 40 procent osób aktywnych zawodowo będzie miało więcej niż 55 lat. Starzejące się społeczeństwo zwiększa popyt na usługi medyczne, również w sektorze prywatnym.

Źródło: raport PMR: „Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2024. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2024-2029.”