17 kwietnia 2023 Grupa Lux Med otworzyła nowoczesne Centrum Chirurgii Robotycznej. Jednostka ta wyposażona została w system, który umożliwia przeprowadzanie zabiegów najnowocześniejszą małoinwazyjną metodą.
– Chcemy zapewniać naszym pacjentom nowoczesną i najwyższej jakości opiekę medyczną a uruchomienie Centrum Chirurgii Robotycznej to bardzo istotny etap na tej drodze. Wierzymy, że to przyszłość sektora ochrony zdrowia – powiedziała na otwarciu prezeska Grupy Lux Med Anna Rulkiewicz.
W ramach nowo otwartego Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy Lux Med zabiegi będą odbywać się w dwóch warszawskich placówkach. Zespoły medyczne w Szpitalu św. Elżbiety w asyście nowego robota medycznego wykonywane będą prostatektomie radykalne w diagnostyce nowotworu złośliwego prostaty oraz robotyczne resekcje guza nerki. Zespołem robotycznym pokierują doświadczeni specjaliści – dr hab. n. med. Artur Antoniewicz oraz dr hab. n. med. Tomasz Borkowski.
Natomiast w Szpitalu Św. Wincentego Lux Med Onkologia możliwe będzie leczenie operacyjne w asyście robota w diagnostyce nowotworu złośliwego trzonu macicy. Na czele tego zespołu robotycznego staną równie wybitni lekarze – dr n. med. Maciej Olszewski oraz dr n. med. Magdalena Bizoń.
W Szpitalu Lux Med Onkologia kompleksowe leczenie onkologiczne, w tym leczenie metodą chirurgii robotycznej, prowadzone jest w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, niemal 22 procent zgonów mężczyzn i 20 procent zgonów kobiet. Rocznie ponad 6 tysięcy kobiet dowiaduje się, że choruje na raka endometrium (raka trzonu macicy). Rak endometrium to najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy narządu rodnego – najwięcej zachorowań przypada między 55. a 70. rokiem życia.
Z kolei ponad 14 tysięcy mężczyzn otrzymuje diagnozę raka prostaty – to najczęstszy wśród nowotworów diagnozowanych u mężczyzn. Pacjenci onkologiczni i lekarze poszukują nowych możliwości w innowacyjnych metodach leczenia, do których zalicza się chirurgia robotyczna, skracająca czas hospitalizacji i umożliwiająca wcześniejsze rozpoczęcie ewentualnego leczenia uzupełniającego.
System robotyczny do chirurgii małoinwazyjnej jest narzędziem w rękach chirurga, urologa, czy ginekologa, które umożliwia mikroskopijną precyzję ruchów i niweluje wpływ drżenia rąk lekarza operującego. Zapewnia również bardzo wysoką jakość obrazu w czasie rzeczywistym, lepsze trójwymiarowe widzenie i łatwiejszy dostęp i wizualizację trudno dostępnych przestrzeni.
-Nowoczesne szpitalnictwo wymaga inwestycji i perspektywicznego myślenia o jak najlepszej opiece nad pacjentem. Do zespołu Centrum Chirurgii Robotycznej dołączają uznani w sektorze ochrony zdrowia eksperci. Stwarza to dla nas, jak i naszych pacjentów, nowe możliwości na skuteczne leczenie – mówi Maciej Mądrala, dyrektor szpitali Grupy Lux Med.
Zgodnie z rekomendacjami Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, metodą z wyboru w leczeniu operacyjnym raka trzonu macicy są techniki małoinwazyjne pod postacią laparoskopii i chirurgii robotycznej.
Leczenie raka prostaty zostało również włączone do Ubezpieczenia Szpitalnego LUX MED Pełna Opieka. Polisa Pełna Opieka jest ubezpieczeniem typu „all risk” i obejmuje diagnostykę i leczenie szpitalne schorzeń, pomoc w nagłych przypadkach, rehabilitację poszpitalną i kompleksowy przegląd stanu zdrowia. Dodatkowo Pacjent może liczyć na wsparcie Koordynatora Opieki Szpitalnej, który pomaga pacjentowi na wszystkich etapach leczenia.