W 2025 roku rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce będzie odgrywał coraz istotniejszą rolę w systemie opieki zdrowotnej. Na jego rozwój wpływają przede wszystkim takie czynniki jak pogarszająca się sytuacja w sektorze publicznym, rosnące oczekiwania społeczne dotyczące jakości i dostępności usług medycznych oraz zmiany demograficzne.
Problemy sektora publicznego to przede wszystkim długie kolejki, ograniczony dostęp do specjalistów czy brak środków finansowych. Prywatne firmy ubezpieczeniowe, odpowiadają na te potrzeby, poprzez coraz szerszy zakres oferowanych usług, do których należą świadczenia w zakresie stomatologii, rehabilitacji, zdrowia psychicznego, a także programy diagnostyczne i opieka szpitalna.
Według Polskiej Izby Ubezpieczeń, rok 2025 przyniesie intensyfikację działań promujących zdrowy styl życia. Ubezpieczyciele coraz częściej będą inwestować w platformy edukacyjne i aplikacje prozdrowotne, programy badań profilaktycznych czy zachęty finansowe dla klientów dbających o kondycję fizyczną, takie jak na przykład zniżki za aktywność fizyczną.
Wprowadzenie innowacyjnych produktów zdrowotnych oraz rozwój istniejących pakietów ubezpieczeniowych może przyciągnąć osoby fizyczne oraz pracodawców, którzy uważają oferowanie ubezpieczeń zdrowotnych za atrakcyjny benefit dla swoich pracowników.
Prognozy na rok 2025 pokazują także, że w obliczu starzenia się polskiego społeczeństwa konieczne stanie się wdrożenie przez przedsiębiorstwa kompleksowych strategii wsparcia zdrowia pracowników. Taki kierunek działań jest niezbędny zarówno dla utrzymania aktywności zawodowej starszych pracowników, jak i dla zapewnienia stabilności oraz konkurencyjności firm na rynku. Konieczne staje się wydłużenie okresu aktywności zawodowej pracowników. Aby to osiągnąć, firmy muszą inwestować w programy promujące zdrowie i dobre samopoczucie personelu, co pozwoli na dłuższe utrzymanie ich efektywności i zaangażowania – podkreśla PIU.
Według opinii Izby, jednym z kluczowych kierunków będzie rozwój modeli współpłacenia, dzięki którym prywatne ubezpieczenia zdrowotne staną się bardziej dostępne cenowo. Mechanizmy takie jak częściowe opłacanie wizyt czy procedur medycznych mogą przyciągnąć klientów z mniej zamożnych grup społecznych, dla których pełne ubezpieczenia pozostają zbyt kosztowne.
Według opublikowanej na stronie PIU opinii Jana Krzysztofa Prądzyńskiego, w roku 2025 prywatne ubezpieczenia zdrowotne będą pełnić podwójną rolę – odciążą system publiczny i oferują wysokiej jakości usługi medyczne. Dzięki dynamicznemu rozwojowi produktów, innowacyjnym modelom współpłacenia oraz promowaniu zdrowego stylu życia, rynek ubezpieczeń zdrowotnych stanie się kluczowym elementem poprawy dostępności i jakości ochrony zdrowia w Polsce.
Zdrowie pracowników staje się także kluczowym elementem strategii biznesowych. Inwestowanie w programy zdrowotne przekłada się na zmniejszenie absencji chorobowych, zwiększenie produktywności oraz poprawę ogólnego klimatu organizacyjnego. Oznacza to w efekcie większą stabilność rynku pracy i mniejsze obciążenie systemu opieki zdrowotnej.
Dostosowując się do tych trendów, pracodawcy, we współpracy z ubezpieczycielami, będą oferować pakiety ubezpieczeń zdrowotnych dostosowane do indywidualnych potrzeb pracowników, uwzględniając ich wiek, stan zdrowia oraz specyficzne wymagania. Zwiększy to efektywność tych programów i satysfakcję pracowników. Firmy będą też nawiązywać partnerstwa z instytucjami publicznymi w celu realizacji wspólnych programów zdrowotnych, co pozwoli na lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów i zwiększenie zasięgu działań prozdrowotnych.
Według PIU, w 2025 roku pracownicze ubezpieczenia zdrowotne staną się nie tylko benefitem, ale strategicznym narzędziem zarządzania zasobami ludzkimi. Firmy, które zainwestują w zdrowie swoich pracowników, zyskają przewagę konkurencyjną dzięki bardziej zaangażowanemu i zdrowszemu personelowi. Takie podejście przyczyni się do łagodzenia negatywnych skutków starzenia się społeczeństwa, wspierając stabilność i rozwój gospodarczy kraju.
Źródło: PIU