Spółka Voxel wykonała w roku 2023 o 17 procent więcej badań diagnostyki obrazowej niż rok wcześniej. Największy wzrost – o 22 procent dotyczył badań rezonansu magnetycznego. Miało to odbicie we wzroście przychodów za rok 2023.
Na wzrost przychodów spółki oprócz większej liczby badań wpłynęły także zmiany w wycenie świadczeń w roku 2022 (o około 30 procent) oraz w roku 2023 (około 4 procent w badaniach TK i MR, 10 procent w badaniach PET i 4-10 procent w badania SPECT).
Voxel otworzył też nowe pracownie, podpisał nowe umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, między innymi na wykonywanie badań rezonansu magnetycznego w pracowni w Sędziszowie, oraz rozliczył nadwykonania.
W rezultacie w roku 2023 odnotowano wzrost przychodów ze sprzedaży kluczowych badań o 39 procent w stosunku do roku poprzedniego. Wpływ na to miało także zwiększenie udziału badań takich jak MR, PET i SPECT w strukturze wszystkich świadczeń.
Wzrost liczby badań dotyczył oprócz spółki Voxel także pozostałych spółek Grupy, czyli Rezonans Powiśle i Scanix.
Z analizy Voxel wynika, że diagnostyka obrazowa jest obecnie jednym z najszybciej rosnących, samodzielnych segmentów medycyny, co związane jest ze zmianami demograficznymi i rosnącą skalą chorób cywilizacyjnych oraz jest efektem postępu technologicznego, umożliwiającego coraz bardziej precyzyjne diagnozowanie.
Z perspektywy płatnika (prywatnego, jak też publicznego) diagnostyka obrazowa ekonomizuje proces leczenia, umożliwiając rozpoznanie choroby już na wczesnym etapie. W przypadku diagnozowania chorób w stadium zaawansowanym wspomaga podejmowanie odpowiednich, efektywnych – także z finansowego punktu widzenia – decyzji terapeutycznych.
W 2023 roku spółki Grupy Voxel wykonały w sumie ponad 453 tysięcy badań (w 2022 roku było to ponad 435 tysięcy).
Na koniec roku 2023 roku Voxel prowadził (samodzielnie i w ramach współpracy) 15 pracowni tomografii komputerowej, w których wykonał prawie 116 tysięcy badań, 24 pracownie rezonansu magnetycznego, w których wykonał prawie 209,2 tysięcy badań, 7 pracowni PET w których wykonał ponad 17,4 tysięcy badań oraz 4 pracownie SPECT, które wykonały ponad 15,5 tysięcy procedur.
Pozostałe spółki prowadziły 3 pracownie rezonansu magnetycznego i 2 pracownie tomografii komputerowej (Scanix) oraz 3 pracownie rezonansu magnetycznego (Rezonans Powiśle).
Voxel w roku 2023 kontynuował także rozwój nowych linii usług medycznych, związanych ze świadczeniem takich procedur jak badania izotopowe i terapia izotopowa. Zajmował się także produkcją radiofarmaceutyków.
W 2023 roku przychody ze sprzedaży Grupy Voxel wyniosły 424,2 milionów złotych i wzrosły o 63,5 milionów złotych, czyli o 18 procent w porównaniu do 2022 roku.