Grupa Lux Med po raz jedenasty przeprowadzi szkolenia dotyczące udzielania pierwszej pomocy dla uczniów klas siódmych i ósmych, tym razem ze szkół w Świętochłowicach. Udział w akcji jest nagrodą dla miasta za zajęcie pierwszego miejsca w wyzwaniu Healthy Cities, również organizowanym przez Grupę Lux Med.
W szkoleniu weźmie udział prawie pół tysiąca uczniów, którzy zyskają wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną, dotycząca udzielania pierwszej pomocy i ratowania ludzkiego życia.
„Umiem Pomóc” to ogólnopolski projekt , którego celem jest edukacja uczniów, ale także wspieranie w pokonywaniu barier w sytuacji, gdy kluczowe znaczenie ma szybkie udzielenie pierwszej pomocy. Pierwsza edycja odbyła się w 2011 roku, a przez wszystkie lata przeszkolono ponad 6 500 uczniów ze szkół w całej Polsce. Głównym założeniem akcji jest efektywne nauczanie młodzieży umiejętności ratowania życia. Co roku kolejni uczniowie, pod okiem wykwalifikowanych ratowników z Akademii Ratownictwa Medycznego Lux Med zapoznają się z zasadami prawidłowego przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a także obsługi defibrylatora AED. To okazja dla młodych ludzi na zdobycie nowych, niezwykle ważnych umiejętności i oswojenia się z tematem, który może pomóc uratować niejedno ludzkie życie.
-Wszyscy powinni wiedzieć, jak należy się zachować, gdy spotykają się z sytuacją, w której niezbędne jest udzielenie pierwszej pomocy. W takich chwilach często decydująca są szybkość i skuteczność działania. Młodzi ludzie nie mogą mieć oporów, kiedy należy udzielić pierwszej pomocy. Dlatego bardzo się cieszę, że od wielu lat ratownicy z Akademii Ratownictwa Lux Med przekazują zarówno praktyczną, jak i teoretyczną wiedzę uczniom. To najlepsza inwestycja w młodych ludzi – mówi prezeska Grupy Lux Med Anna Rulkiewicz.
Tegoroczna, 11. edycja akcji odbywa się w Świętochłowicach. Jest to nagroda dla miasta za zajęcie pierwszego miejsca w wyzwaniu Healthy Cities. Szkolenie obejmuje uczniów klas siódmych i ósmych. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Prezydenta Miasta Świętochłowice.
-Jako medycy wiemy, że podstawą udzielenia pierwszej pomocy jest praktyka, dlatego największy nacisk kładziemy na ćwiczenia, podczas których kursanci mogą własnymi rękami poczuć klatkę piersiową i nauczyć się resuscytacji. Na wykładzie uczymy, że każda pomoc może uratować ludzkie życie i nigdy nie należy się wahać, czy jej udzielić – informuje Jakub Rychlik, ratownik Akademii Ratownictwa Medycznego Lux Med, szkoleniowiec.
Pedagodzy podkreślają, że nauki i praktyki dotyczącej pierwszej pomocy nigdy za wiele.
-W przypadku, gdy znajdujemy się w sytuacji zagrożenia życia każda pomoc się liczy. Ta pierwsza jest najważniejsza. Dlatego młodzież już w wieku 14-15 lat powinna znać te podstawy. Uczniowie uczą się tego wprawdzie na zajęciach z „Edukacji dla bezpieczeństwa”, ale fachowa pomoc ratowników medycznych jest w stanie najlepiej przekazać te umiejętności, którymi powinni się posługiwać w sytuacji zagrożenia zdrowia czy życia. Jest to jak najbardziej konieczne, bo życie nas nie oszczędza i umiejętność dobrego, pozytywnego zadziałania w sytuacjach zagrożenia jest wielkim skarbem. I te zajęcia i ćwiczenia mają, w takich sytuacjach, ułatwić młodzieży udzielenie najpotrzebniejszej pomocy i to jest cel główny, aby tego ich nauczyć – mówi Marek Planta, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Świętochłowicach.
Grupa Lux Med zapewniła uczniom nie tylko aktualną wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy, ale także przekazała placówkom odpowiednie materiały szkoleniowe, które przypominać mają o zasadach ratowania życia.
Grupa Lux Med jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią międzynarodowej grupy Bupa (od 2013), która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce już od 30 lat. Podczas pandemii Covid – 19 Grupa włączyła się aktywnie do walki o zdrowie i życie Polaków, wspierając sektor publiczny.
Grupa Lux Med zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 290 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 15 szpitali oraz blisko 3000 poradni partnerskich.
Grupa Lux Med zatrudnia ponad 23 000 osób, w tym około 8000 lekarzy i 5000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska.
Grupa Lux Med jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.