Fundusz Tar Heel Capital Pathfinder zainwestował, razem z prywatnym inwestorem, 1,5 mln zł w platformę teleradiologiczną Teleradius.
Teleradius to nowy gracz na rynku usługodawców placówek medycznych. Oferuje dostęp do opisów badań obrazowych przygotowywanych przez specjalistów, działających zdalnie w systemie teleradiologii. Dotyczy to takich badań jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy radiologia klasyczna i mammografia.
Współzałożyciele Teleradius mają doświadczenie w sektorze ochrony zdrowia. Agnieszka Krysmann przez kilkanaście lat była menedżerką w spółce Tomma Diagnostyka Obrazowa. Rafał Kazimierczuk, CTO Teleradius od lat wspiera podmioty medyczne w zarządzaniu projektami informatycznymi – współpracował między innymi z takimi placówkami jak Szpital Specjalistyczny w Wałbrzychu i EMC Instytut Medyczny we Wrocławiu.
Teleradius planuje maksymalizować korzyści płynące ze stosowania rozwijających się modeli uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, które pozwalają na zwiększanie efektywności realizacji opisów radiologicznych.
Zapotrzebowanie na usługi teleradiologiczne nieustannie rośnie. Wpływa na to coraz większa liczba przypadków chorób wymagających diagnostyki obrazowej, takich jak nowotwory czy choroby serca, a także szybko rozwijający się sektor placówek prywatnych, które często posiadają sprzęt niezbędny do wykonania badań, ale nie dysponują własnym personelem radiologicznym.
Czynnikami sprzyjającymi są też zwiększony popyt na usługi medyczne świadczone zdalnie oraz postęp technologiczny, dzięki któremu przesyłanie i przechowywanie dużych obrazów jest coraz łatwiejsze.
W 2022 roku wartość globalnego rynku teleradiologii szacowano na prawie 2,5 mld USD i przewiduje się, że do 2030 roku urośnie o około 13 procent.
Rynek usług diagnostyki obrazowej w Polsce jest już wart około 7 mld zł, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w 2015 roku.
Źródło: Tar Heel Capital Pathfinder