W Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży wdrożony został system informatyczny firmy Comarch, który umożliwia obsługę elektronicznej dokumentacji medycznej, kompleksowe zarządzanie danymi pacjentów oraz rozwiązania dostosowane do potrzeb różnych specjalizacji.
Wdrożony system to Comarch Optimed NXT, nowsza wersja systemu klasy HIS, którego funkcjonalności wspierają personel medyczny w codziennej pracy, poprawiając ergonomię i efektywność procesów.
Poza standardowymi funkcjonalnościami oferowanymi przez systemy klasy HIS, Comarch Optimed NXT zawiera bogaty zestaw dokumentacji medycznej, formularze badań, zintegrowaną obsługę zakażeń, monitorowanie odleżyn, dokumentację zabiegów operacyjnych i opiekę pooperacyjną.
System umożliwia szybką i efektywną ewidencję danych dzięki słownikom, interaktywnym grafikom, szablonom oraz bezpośredniemu dostępowi do historii choroby pacjenta. Elastyczne moduły systemu można łatwo dostosować do specyficznych potrzeb placówki, wprowadzając dodatkowe systemy Comarch oraz firm trzecich. Z kolei, obsługa z poziomu przeglądarki internetowej znacząco ułatwia pracę zarówno użytkowników, jak i administratorów.
W szpitalu w Łomży z systemu Optimed NXT korzysta ponad tysiąc użytkowników, a liczba przetwarzanych dokumentów rośnie z roku na rok. W 2022 zarejestrowano tutaj ponad 1,5 miliona dokumentów, w roku 2023 było ich już prawie dwa razy tyle – 3 miliony, natomiast w pierwszej połowie 2024 roku było już około 2 miliony dokumentów.
Systemem w szpitalu objęto 20 oddziałów, 35 poradni specjalistycznych, aptekę szpitalną, blok operacyjny, SOR oraz pracownię cytostatyków. 95 procent dokumentacji szpitalnej jest obecnie prowadzonych w wersji elektronicznej.
Comarch został założony w 1993 roku w Krakowie, a od 1999 roku jest notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jest jedną z największych firm informatycznych w Europie i prowadzi projekty dla czołowych marek z Polski i świata, w najważniejszych sektorach gospodarki, między innymi telekomunikacji, finansach, bankowości i ubezpieczeniach, handlu i usług, infrastruktury IT, administracji publicznej, przemyśle, ochronie zdrowia oraz w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.