Siemens Healthineers współpracuje z UM w Poznaniu

Badania prowadzone na UM obejmują wykorzystanie prototypowych narzędzi firmy Siemens Healthineers – systemu MR Lung.

Zespół lekarzy i techników elektroradiologii z Zakładu Radiologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu podjął współpracę z firmą Siemens Healthineers w celu doskonalenia diagnostyki mukowiscydozy.

Od września 2024 roku prowadzone są prace nad wprowadzeniem nowych dynamicznych sekwencji obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MR) płuc, które mogą przyczynić się do precyzyjniejszego monitorowania stanu zdrowia dzieci dotkniętych tą chorobą.

W ramach projektu w Klinice Pneumonologii, Alergologii Dziecięcej i Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prowadzone są badania, które obejmują wykorzystanie prototypowych narzędzi firmy Siemens Healthineers – systemu MR Lung.

Pozwalają one na analizę perfuzji i wentylacji płuc przy użyciu zaawansowanych algorytmów automatycznej segmentacji, eliminując potrzebę stosowania środków kontrastowych czy gazów hiperpolaryzowanych.

Projekt przewiduje wykorzystanie algorytmów zapewniających automatyczną segmentację płuc do obliczania perfuzji i wentylacji na podstawie standardowych sekwencji MR. Sprawdzane będą możliwości korzystania z tego rozwiązania jako alternatywy dla stosowania środków kontrastowych i gazów medycznych w diagnostyce i leczeniu dzieci.

– Jestem dumna, że jako firma możemy mieć wkład w rozwijanie nowych metod diagnostycznych, które będą pomocne w doborze skutecznej terapii – mówi Joanna Miłachowska, prezeska zarządu Siemens Healthineers.

Mukowiscydoza to wieloukładowa, wrodzona choroba genetyczna powodująca zaleganie gęstej wydzieliny i tworzenie się czopów śluzowych w różnych narządach w organizmie, takich jak płuca, trzustka, wątroba czy jelita. Szacuje się, że choroba występuje u 1 na 3500 noworodków.