Rynek senior living z potencjałem wzrostu w Polsce

Polska stoi w obliczu dynamicznych zmian demograficznych, które będą także wymagały zmiany w podejściu do opieki nad osobami starszymi.

„Rynek senior living w Polsce ma ogromny potencjał wzrostu, ale kluczowe jest stworzenie długoterminowych, stabilnych modeli biznesowych. Inwestorzy muszą zrozumieć, że sektor ten wymaga czasu i zaangażowania, ale może przynieść znaczące korzyści, zarówno finansowe, jak i społeczne. Sektor będzie rósł w siłę w nadchodzących latach, ale musimy zadbać o rozwój odpowiednich regulacji i zachęt podatkowych, które ułatwią realizację takich projektów” – powiedziała Beata Leszczyńska, prezeska emeis Polska, członki zarządu Pracodawców dla Zdrowia podczas spotkania „Szanse na inwestycje w sektorze mieszkań dla seniorów i opieki zdrowotnej w Polsce”, współorganizowanego przez kancelarię CMS w Polsce, firmę doradczą Savills i Senior Housing & Healthcare Association (SHHA).

Jak podkreślali uczestnicy spotkania, Polska stoi w obliczu dynamicznych zmian demograficznych, które polegają na starzeniu się społeczeństwa. W związku z tym konieczne są takie zmiany w podejściu do opieki nad osobami starszymi, które będą kształtować przyszłość rynku mieszkań dla seniorów i towarzyszących mu usług prywatnej opieki długoterminowej.

Na polskim rynku działają już podmioty, które realizują tego typu inwestycje komercyjne. Mimo różnic w definicjach, można je w uproszczeniu podzielić na mieszkania serwisowane (ang. independent living), czyli mieszkania dla osób starszych i dostosowane do ich potrzeb, jak również przewidujące możliwość dodatkowych usług wpierających, takich jak sprzątanie, catering, wsparcie pielęgniarki, pomoc w transporcie do lekarza czy szpitala oraz domy opieki (ang. nursing homes), zapewniające profesjonalną, całodobową i kompleksową opiekę. Obie formy oferuje Rezydencja Na Dyrekcyjnej we Wrocławiu, prowadzona przez emeis Polska, gdzie w kompleksie senioralnym działają trzy oddzielne części: dom opieki, Centrum Alzheimera oraz apartamenty senioralne w formule Assisted Living.

W Polsce jest obecnie około 900 prywatnych placówek opiekuńczych. W pierwszym kwartale 2024 roku powstało 13 domów opieki, oferujących w sumie 500 miejsc.