Zdecydowana większość badanych szpitali (89,1 procent) prowadzi elektroniczną dokumentację medyczną (EDM) w zakresie informacji o rozpoznaniu choroby, problemu zdrowotnego lub urazu, wynikach badań oraz udzielonych świadczeniach zdrowotnych – wynika z raportu Centrum E-Zdrowia, przeprowadzonego pod koniec 2024 roku.
Wynik ten jest lepszy o 4,6 p.p. w stosunku do badania z 2023 roku. Prowadzenie EDM w zakresie karty informacyjnej z leczenia szpitalnego zadeklarowało 91,2 procent szpitali i 73,8 procent podmiotów innych niż szpitalne.
Prawie dziewięć na dziesięć badanych podmiotów (86,4 procent) dysponuje wystarczającą liczbą stanowisk komputerowych, aby wdrożyć elektroniczną dokumentację medyczną. W większości badanych placówek (87,9 procent) również liczba podłączonych do sieci urządzeń jest odpowiednia do jej wdrożenia.
Większość badanych podmiotów wdrożyła indeksowanie elektronicznej dokumentacji medycznej w ramach Systemu e-Zdrowie (P1) (61,2 procent). W porównaniu do badania z 2023 roku nastąpiła w tym zakresie poprawa o 6,1 p.p. Co piąty badany podmiot (21 procent) prowadzi wymianę EDM z innymi podmiotami, wykorzystując do tego system e-Zdrowie (P1).
Raportowanie zdarzeń medycznych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 roku, wdrożono w większości badanych placówek (85,4 procent). Jest to znacząca poprawa w stosunku do 2023 roku, kiedy odsetek takich podmiotów wyniósł 54 procent.
Jednocześnie jednak ponad połowa placówek (52,2 procent) zgłasza potrzeby związane z cyberbezpieczeństwem, z czego aż 91,2 procent szpitali wskazuje na konieczność zwiększenia odporności na cyberataki, a 66 procent placówek podkreśla konieczność wzmocnienia ochrony danych osobowych.
W badanych placówkach, które udostępniają EDM pacjentom, najczęściej odbywa się to poprzez wydruk (61,9 procent). Przedstawiciele szpitali deklarują taki wybór wyraźnie rzadziej (43,6 procent) niż pozostali badani. W szpitalach częściej niż w innych podmiotach EDM udostępniana jest natomiast pacjentom poprzez IKP (33,7 procent).
Raport pokazuje rosnące zastosowanie sztucznej inteligencji w polskim sektorze ochrony zdrowia. Już 13,2 procent szpitali wykorzystuje AI, w szczególności w diagnostyce obrazowej, między innymi w analizie wyników tomografii komputerowej (33,9 procent).
VIII edycja „Badania stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą”, przeprowadzona została przez Centrum e-Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Celem analizy było określenie poziomu cyfryzacji placówek medycznych, ich przygotowania do wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej oraz realizacji obowiązków wynikających z ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.
Raport przedstawia aktualny stan wdrożenia nowoczesnych technologii, takich jak telemedycyna i sztuczna inteligencja, a także plany inwestycyjne w IT. Szczególną uwagę poświęcono dostępowi do szerokopasmowego internetu, niezbędnego dla funkcjonowania systemów e-zdrowia, oraz poziomowi cyfrowej dojrzałości placówek i ich podejściu do innowacji. Badanie uwzględnia również oczekiwania podmiotów leczniczych wobec nowych rozwiązań mogących poprawić efektywność i jakość świadczonych usług. Wyniki dostarczają cennych danych, które mogą stanowić podstawę dla dalszego rozwoju e-zdrowia w Polsce.
Badanie zostało przeprowadzone od 21 października do 20 listopada 2024 roku za pomocą techniki CAWI (Computer-Assisted Web Interview. Ankiety wypełniło 11 185 placówek z całego kraju.