Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi stworzył platformę internetową oraz aplikację mobilną, która pomaga pracownikom dokonać oceny swojego stanu zdrowia psychicznego oraz poziomu stresu zawodowego.
Mogą też wdrożyć odpowiednie strategie radzenia sobie z problemami, nauczyć się, jak wspierać swoich współpracowników, którzy zmagają się z trudnościami oraz poszerzyć swoja wiedzę na temat czynników wpływających na zdrowie psychiczne.
Aplikacja pomaga również pracodawcom w ocenie psychospołecznych warunków pracy oraz poziomu stresu pracowników. Otrzymują oni raport wraz z rekomendacjami dalszych działań, które warto podjąć, aby zredukować stres u pracowników i poprawić ich komfort pracy.
Narzędzia te powstały w ramach projektu Empower, który jest realizowany we współpracy z partnerami z Hiszpanii, Włoch, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Australii. Pilotaż programu został przeprowadzony w czterech krajach: w Polsce, Hiszpanii, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Na podstawie jego wyników oceniono korzyści płynące z korzystania z platformy Empower w instytucjach publicznych i przedsiębiorstwach.
Projekt koncentruje się na trzech poziomach interwencji:
-Prewencja pierwszorzędowa – pozwala na zwiększenie świadomości i ograniczenie stygmatyzacji osób z problemami psychicznymi oraz redukcję czynników ryzyka psychospołecznego w miejscu pracy, a także wczesne wykrywanie zaburzeń zdrowia psychicznego.
-Prewencja drugorzędowa – ma na celu poprawę samopoczucia, redukcję stresu oraz promocję zdrowego stylu życia.
-Prewencja trzeciorzędowa – wspomaga wczesne wykrywanie rozwijających się problemów ze zdrowiem psychicznym
Projekt zbliża się ku końcowi. Wyniki uzyskane dzięki jego realizacji zostaną opublikowane, a platforma i aplikacja będą wkrótce powszechnie dostępne.
Więcej informacji o projekcie:
https://empower-project.eu/