Siemens Healthineers wdrożył w roku 2022 firmowy program badań profilaktycznych, w ramach którego wykonywane było badanie whole-body MR. Jest to nieiwazyjne badanie przy użyciu rezonansu magnetycznego umożliwiające zobrazowanie niemal całego ciała. Badanie to było dostępne dla każdego pracownika i każdej pracownicy Do końca września 2023 roku skorzystało z niego 270 osób.
-Odpowiedzialność pracodawców za zdrowie społeczności firmowej może sięgać znacznie dalej niż wykupienie abonamentu w prywatnej sieci przychodni lub zlecenie badań okresowych. Menedżerowie mogą wdrażać własne efektywne programy profilaktyki zdrowotnej zakładające serie bezpłatnych badań w kierunku konkretnych chorób – mówi Joanna Miłachowska, prezeska zarządu Siemens Healthineers. – W programie badań rezonansu magnetycznego całego ciała wzięło udział ponad 80 procent pracowników naszej firmy. To świetny wynik biorąc pod uwagę fakt, że w ogólnokrajowych programach profilaktycznych bierze udział kilka-kilkanaście procent uprawnionych. Wysoka frekwencja to wypadkowa wielu czynników, ale wierzę, że konsekwentne budowanie w firmie kultury dbałości o zdrowie ma swoje znaczenie.
Badanie Whole-body MR może być wykorzystywane jako badanie profilaktyczne zarówno u pacjentów z grup wrażliwych (u dzieci, kobiet w ciąży, obciążonych genetycznie), jak i u pacjentów, u których nie występuje podwyższone ryzyko zachorowania na nowotwory.
-Profilaktyka onkologiczna nie była jedynym powodem dla wyboru tego badania. Zależało nam na maksymalnie uniwersalnym, przesiewowym badaniu. Większość pracowników naszej firmy pracuje „w terenie” – siły sprzedaży, projekt managerowie, inżynierki i inżynierowie serwisu czy aplikanci i aplikantki na co dzień podróżują po całej Polsce, co w dłuższej perspektywie jest niemałym obciążeniem dla organizmu – mówi Monika Antepowicz, dyrektorka HR, Siemens Healthineers. Z kolei pracownicy biurowi lub pracujący zdalnie z domu są narażeni na różnego rodzaju dolegliwości wynikające z długiej pracy przy komputerze, np. zwyrodnienia kręgosłupa – dodaje.
Realizacja programu i przebieg badania
Z programu mogli skorzystać wszyscy pracownicy i wszystkie pracownice Siemens Healthineers. W pierwszej kolejności (październik 2022) do udziału w badaniu zostały zaproszone osoby, które ukończyły 60. rok życia. Co miesiąc-dwa uwalniano kolejne terminy, angażując osoby z kolejnych grup wiekowych. Ostatnie badanie wykonano we wrześniu 2023 roku.
Do badania nie trzeba było się szczególnie przygotować. Po przyjeździe do placówki należało uzupełnić kwestionariusz pacjenta, poinformować o przebytych i trwających chorobach, jak również przyjmowanych lekach i ew. implantach. Przed wejściem do pracowni, w przebieralni, należało zdjąć wszystkie metalowe elementy (np. okulary, biżuterię). Tym, co zdecydowanie podnosiło komfort podczas trwającego niecałą godzinę badania była możliwość oglądania filmów. W każdej chwili można było również przerwać badanie ściskając w dłoni specjalną gruszkę.
Podsumowanie programu Whole-body MR
W ramach programu przebadano do końca września 270 osób w standardzie ONCO-RADS. Wszystkie badania wykonano w pracowni rezonansu magnetycznego Quadia w Piasecznie – ośrodku referencyjnym Siemens Healthineers. U 43 pracowników zdiagnozowano zmiany i objawy wymagające pogłębionej diagnostyki, z czego u 10 osób były to kwestie wymagające natychmiastowej reakcji – w tym podejrzenia chorób nowotworowych, stwardnienia rozsianego czy zapalenie mięśnia sercowego. U ponad połowy pracowników zdiagnozowano różnego stopnia zwyrodnienia kręgosłupa.
Kultura dbałości o zdrowie
W Siemens Healthineers w ciągu ostatnich 5 lat wdrożono kilkanaście akcji badań profilaktycznych dla pracowników. W 2018 roku przeprowadzono kompleksowy pakiet badań kardiologicznych realizowany we współpracy z Lux Med, zakładający między innymi badania laboratoryjne i obrazowe oraz konsultację z kardiologiem.
W 2019 roku zaoferowano wykonanie badań genetycznych w kierunku zakrzepicy oraz predyspozycji do nowotworów – u kobiet raka piersi i jajnika, u mężczyzn prostaty. W 2020 roku uruchomiono program całościowej diagnostyki kręgosłupa i narządu ruchu. Badania obejmowały między innymi konsultację fizjoterapeutyczną, badanie kręgosłupa i postawy ciała w pozycji spoczynkowej i w ruchu za pomocą cyfrowej analizy 4D oraz końcową konsultację w zakresie aktywności fizycznej.
W czasie pandemii wszyscy pracownicy mieli możliwość bezpłatnego wykonania testów w kierunku Covid-19, a następnie ci, którzy przechorowali Covid-19 mogli skorzystać z kompleksowego zestawu badań pocovidowych – zarówno obrazowych jaki i laboratoryjnych. Wraz z końcem pandemii uruchomiono kolejne akcje profilaktyczne, tym razem badania alergologiczne zakładające wykonanie testu ALEX na 295 alergenów molekularnych i ekstrakty alergenów oraz właśnie program profilaktyki onkologicznej. Każdy w programów cieszył się dużą popularnością; w każdym brało udział minimum 50 procent zatrudnionych.
-Mało jest tematów równie uniwersalnych, co zdrowie. Mało jest także obszarów, w których jako pracodawcy możemy zrobić coś równie ważnego dla naszej firmowej społeczności. Wspieranie poczucia przynależności jest tu tylko miłym dodatkiem, bo dotykamy rzeczy znacznie ważniejszych – kwestii związanych ze zdrowiem i życiem – dodaje Joanna Miłachowska.