Pracodawcy dla Zdrowia oraz Konfederacja Lewiatan przekazali minister zdrowia Izabeli Leszczynie stanowisko dotyczące projektu zmian w ustawie o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw w sprawie modelu powoływania osób na stanowisko dyrektora tej instytucji.
Zgodnie z projektem to nie Kolegium Elektorów składające się z nauczycieli akademickich posiadających stopnie naukowe, a zespół wybierany przez ministra zdrowia, miałby wskazywać nowego szefa Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego pracowników medycznych jest szczególnym miejscem, w którym decyduje się o kwestiach jakości kształcenia podyplomowego, dlatego od początku założono, że członkami Kolegium muszą być nauczyciele akademiccy posiadający tytuł naukowy profesora lub doktora habilitowanego.
Centrum stanowiło i stanowi niezależny organ nadzorujący zarówno tworzone programy kształcenia, jak i jakość podmiotów realizujących kształcenie podyplomowe.
– Jako organizacje reprezentujące pracodawców, świadczeniodawców sektora ochrony zdrowia chcielibyśmy stanowczo zaprotestować przeciwko proponowanym zmianom, które centralizują proces i powodują utratę niezależnej oceny – wszystko bowiem od konsultantów tworzących programy po realizatora będzie w gestii Ministra. Niezwykle niepokojące jest także to, że przepis ów pojawił się dopiero w wersji po konsultacjach publicznych, a więc strona społeczna nie mogła się w żaden sposób odnieść do zaproponowanej zmiany. Jako Konfederacja Lewiatan i Związek Pracodawców dla Zdrowia wnosimy o zaprzestanie prac nad tymi „nowymi”, z nikim nie konsultowanymi zapisami – czytamy w piśmie przekazanym do resortu zdrowia, pod którym podpisali się – Maciej Witucki, Prezydent Konfederacji Lewiatan, oraz Anna Rulkiewicz, Prezeska Związku Pracodawcy dla Zdrowia.