9 października 2024 w Sejmie odbyło się posiedzenie połączonych Komisji Zdrowia oraz Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, których głównym tematem było wykorzystanie AI w ochronie zdrowia. W spotkaniu uczestniczył Jarosław Minkowski dyrektor zarządzający Lux Med Diagnostyka, reprezentujący Pracodawców dla Zdrowia.
Podczas spotkania dr hab. Katarzyna Kolasa z Akademii Leona Koźmińskiego przedstawiła wnioski wynikające ze zorganizowanej prze NIL – Sieć Lekarzy Innowatorów, debaty „Szybka ścieżka dla e-innowacji w zdrowiu”.
Dotyczyły one finansowania publicznego cyfrowych innowacji, które przyniesie korzyści w partnerstwie publiczno-prywatnym, jeśli będzie oparte na ich wiarygodności i bezpieczeństwie, oraz ram prawnych kluczowych dla transformacji cyfrowej w zdrowiu. Tutaj potrzebna jest deregulacja przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa.
Dr hab. Katarzyna Kolasa przedstawiła również ścieżkę, która powinna zostać wdrożona w celu stworzenia przestrzeni dla wykorzystania rozwiązań AI w ochronie zdrowia.
Wojciech Demediuk, dyrektor Departamentu Innowacji w resorcie zdrowia omówił planowane zmiany. Mówiono o tym, że rozwiązania w zakresie AI w ochronie zdrowia obejmują zarówno wsparcie procesu terapeutycznego jak i odciążenie w zakresie prac administracyjnych.
Podczas spotkania poruszano zagadnienia związane z ochroną danych, potrzebą stworzenia regulacji i sposobu nadzoru nad szeroko rozumianą AI, a także stopniowego wdrażania, pilotaży, wsparcia finansowego ze strony państwa. Przedstawione zostały rozwiązania zgłoszone przez Konsultanta Krajowego ds. radiologii i diagnostyki obrazowej jako propozycja dla KPO. Rozwiązania w zakresie AI mają szansę na wsparcie z tego źródła.
Ministerstwo Zdrowia planuje wydać ze środków Krajowego Planu Odbudowy na cyfryzację ochrony zdrowia 4 mld 330 mln zł, z czego 1 mld 260 mln zł przeznaczone zostanie na rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją.
-Radiologia została wymieniona jako jedna z tych dyscyplin, które posiadają najwięcej już certyfikowanych rozwiązań. To właśnie one mają największe szanse na wzięcie udziału w programie. Wsparcie rodzimych startupów jest niezbędne, lecz krótki okres objęty finansowaniem nie pozwala w wielu przypadkach na ich kwalifikację, gdy badania jeszcze są w toku – sam proces certyfikacji może potrwać dłużej niż planowane finasowanie z KPO – komentuje Jarosław Minkowski.
– Mnie osobiście ucieszyły dwa ważne stwierdzenia. AI powinno jak najszybciej stać się wsparciem dla szpitalnych oddziałów ratunkowych, szczególnie w mniejszych miejscowościach gdzie pozyskanie specjalisty radiologa jest niezmiernie trudne. Dzięki algorytmom AI dajemy możliwościom wskazania przypadków pilnych, wsparcie triażu, przyspieszenia leczenia – oczywiście bez zastąpienia lekarza radiologa, decyzja pozostaje w jego rękach. Drugi obszar to mammografia, to w tym rodzaju badań, tych które opisywane są w dużych ilościach, systemy AI mogą jeszcze bardziej podnieść bezpieczeństwo – wyniki badań z krajów skandynawskich czy Wielkiej Brytanii potwierdzają bardzo wysoką czułość i swoistość tego wsparcia – dodał Jarosław Minkowski.
Największym problemem branży jest szybkie dostarczenie pacjentowi wyniku badania. Algorytmy sztucznej inteligencji mogą opis przyspieszyć, wspierać radiologa.
Z dyskusji wynika, że nie ma odwrotu od AI, jednak kluczowe jest współdziałanie wielu podmiotów zainteresowanych tematem. Pojawia się też temat interpretacji zapisów kodeksu etyki lekarskiej w kontekście AI, lub ich uelastycznienia.
– My jako branża powinniśmy wspierać zmiany systemowe, czynić AI bezpiecznym narzędziem wsparcia i cały czas mieć na uwadze ochronę danych – dodaje Minkowski.