Ponad połowa (55 procent) Polaków zadeklarowała, że gdyby mogli, zrezygnowaliby z opłacania obowiązkowej składki zdrowotnej na rzecz samodzielnie opłacanej opieki prywatnej. 30 procent stwierdza, że chcieliby tego zdecydowanie – wynika z raportu enel-med „Łączy nas zdrowie”.
Podejście do opieki zdrowotnej jest podobne u osób reprezentujących różne pokolenia. Zarówno przedstawiciele tzw. zetek (osoby urodzone po roku 1995) jak i silversów (osoby od 50 do 65 roku życia) chętnie zrezygnowaliby z opłacania składki zdrowotnej na rzecz prywatnej opieki zdrowotnej, jednak zetki są w tych poglądach bardziej zdecydowane. Młodsze pokolenie, wychowywane w czasach prężnie działającej prywatnej opieki medycznej, chętniej niż starsi koledzy wybrałoby to drugie rozwiązanie.
Zdrowie to punkt pierwszy na liście zmartwień Polaków, zarówno z najmłodszego jak i najstarszego pokolenia. Ponad połowę pracowników (53 procent) niepokoi zdrowie rodziny i najbliższych osób, w drugiej kolejności – możliwość wybuchu konfliktu zbrojnego (40 procent), w który będzie zaangażowana Polska, na trzecim miejscu znalazła się sytuacja finansowa (37 procent).
Autorzy raportu podkreślają, że rok temu w badaniu enel-med „TOP10 zmartwień Polaków” w pierwszej trójce nie było czynnika zdrowotnego, a podium zdominowały wówczas finanse oraz sytuacja polityczno-gospodarcza w Polsce i na świecie.
Porównując zetki i silversów, można dojść do wniosku, że młodsi pracownicy rzadziej mają obawy niż ich starsi koledzy. Oba pokolenia łączy natomiast troska zdrowie rodziny i najbliższych, o które martwią się najbardziej. Jednak wskazują na nie zdecydowanie częściej silversi niż zetki (59 procent vs. 47 procent).
Najmłodsi (w wieku 18-30 lat) w drugiej kolejności jako powód zmartwień wskazują na sytuację finansową (41 procent), podczas gdy w przypadku pracowników 50+ ten aspekt znalazł się dopiero na czwartym miejscu z 30 procentami wskazań. Najbardziej doświadczeni na rynku pracy natomiast częściej niż zetki wskazują na troskę o własne zdrowie fizyczne (44 procent vs. 27 procent). Jednak już zdrowie psychiczne martwi zetki w takim samym stopniu jak zdrowie fizyczne (27 procent wskazań).
Natomiast wśród silversów tylko 7 procent respondentów wskazuje na ten aspekt dobrostanu. Wyniki te odzwierciedlają coraz większą świadomość pracowników dotyczącą zdrowia psychicznego, szczególnie wśród przedstawicieli najmłodszego pokolenia.