Partnerstwo MidEuropa i Diagnostyki przykładem udanej strategii inwestycyjnej

Rozwój Diagnostyki pokazuje, jak odpowiedni inwestor private equity może przyspieszyć wzrost przedsiębiorstw.
Debiut spółki Diagnostyka na GPW 7 lutego 2025

Partnerstwo MidEuropa z Diagnostyką jest przykładem udanej strategii inwestowania w firmy z branży opieki zdrowotnej w Europie Środkowej. Notowanie spółki w lutym 2025 roku było jednym z największych IPO na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ciągu ostatnich pięciu lat i przyniosło inwestorom MidEuropa dochód brutto w wysokości nieco ponad 400 mln euro, a kapitalizacja rynkowa spółki osiągnęła ponad 1 mld euro w pierwszych godzinach handlu.

MidEuropa od momentu powstania 25 lat temu stworzyła kilka platform opieki zdrowotnej w całym regionie, wspierając każdą z nich poprzez ekspercki wzrost organiczny i wybrane przejęcia.

– Posiadamy bogate doświadczenie w branży opieki zdrowotnej, co pomaga nam w opracowywaniu tez inwestycyjnych, a połączenie tego doświadczenia z ponad 25-letnim doświadczeniem w inwestowaniu w kapitał prywatny pozwala nam rozpoznawać atrakcyjne możliwości konsolidacji w tym sektorze – wyjaśnia Matthew Strassberg, partner i dyrektor ds. opieki zdrowotnej w MidEuropa .

Rozwój Diagnostyki, najnowszej spółki z branży opieki zdrowotnej notowanej na warszawskiej giełdzie, pokazuje, jak odpowiedni inwestor private equity może przyspieszyć wzrost przedsiębiorstw. Firma oferuje usługi obejmujące diagnostykę laboratoryjną, testy genetyczne, patomorfologię i usługi diagnostyki obrazowej, a pod nadzorem MidEuropa zwiększyła swoje przychody ponad 15-krotnie.

Spółka debiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie 7 lutego 2025 roku, po cenie najwyższej w przedziale, a cena zamknięcia w dniu notowania spowodowała, że ​​kapitalizacja rynkowa Diagnostyki przekroczyła 1 mld euro. Dzięki temu stała się drugim co do wielkości publicznie notowanym dostawcą usług opieki zdrowotnej w Europie Środkowej i jednym z siedmiu największych notowanych podmiotów w sektorze w Europie.

Diagnostyka została założona przez jej CEO wraz z dwoma współzałożycielami 27 lat temu i cieszyła się stałym wzrostem przez całą swoją historię. Obecnie prowadzi sieć ponad 1100 własnych punktów poboru krwi i 156 laboratoriów diagnostycznych wykonujących ponad 140 milionów testów rocznie. Ta skala pomogła osiągnąć przychody w wysokości 1,5 miliarda zł (358,8 miliona dolarów) w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku i marże w wysokości 26,5 procent.

MidEuropa zainwestowała w 2011 roku w mniejszościowy pakiet akcji (nieco poniżej 50 procent przy wyjściu). Uznając potencjał konsolidacji na rozdrobnionym rynku diagnostyki, MidEuropa kontynuowała ekspansję Diagnostyki poprzez 128 kolejnych przejęć i znaczące inwestycje typu greenfield.

– Na początku naszej inwestycji działaliśmy jako katalizator przyspieszenia transformacji Diagnostyki w wyraźnego lidera rynku polskich usług diagnostycznych w zakresie opieki zdrowotnej – wspomina Matthew .

– Ta inwestycja, która trwała prawie połowę historii naszej firmy, była transformacyjna. Jako zespół zarządzający rozwijaliśmy się i ewoluowaliśmy wraz z naszym biznesem – powiedział CEO i współzałożyciel Diagnostyki dr Jakub Swadźba.

Obecnie Diagnostyka ​​obsługuje 20 milionów pacjentów. Zapewnia szybki czas realizacji badań i niezawodność wyników, oferuje ponad 4000 różnych testów, prowadzi także 19 placówek diagnostyki obrazowej.