OSSP wnioskuje o zmiany w warunkach przyznawania środków z KPO

Stowarzyszenie wnioskuje o rezygnację z arbitralnego progu 20 procent działalności komercyjnej pomocniczej jako kryterium wykluczającego dostęp do finansowania.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych zwróciło się do minister zdrowia Izabeli Leszczyny z apelem o korektę zapisów dotyczących warunków kwalifikowalności do naboru w ramach inwestycji rozwoju usług cyfrowych w ochronie zdrowia, finansowanych ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Z warunków zawartych w załączniku do wniosku  wynika, że automatycznie odrzucany jest wniosek złożony przed podmiot, którego działalność komercyjna przekroczyła w 2023 roku 20 procent całej działalności, bez względu na cel, zakres czy zgodność projektu z celami inwestycji.

Powoduje to ograniczenie dostępu do finansowania i prowadzi do nierównego traktowania beneficjentów, szczególnie tych, którzy świadczą usługi publiczne w ramach kontraktów z NFZ i równolegle prowadzą działalność komercyjną.

Dotyczy to szpitali prywatnych, które są ważnym elementem systemu publicznej opieki zdrowotnej i których znaczna część realizuje świadczenia finansowana przez NFZ, ale jednocześnie oferuje usługi płatne.

Stowarzyszenie wnioskuje o rezygnację z arbitralnego progu 20 procent działalności komercyjnej pomocniczej jako kryterium wykluczającego dostęp do finansowania.

Powołuje się przy tym na traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), który mówi, że niedozwolona jest pomoc udzielana przez państwo, która uprzywilejowuje określone przedsiębiorstwa lub formy działalności i zakłóca konkurencję na rynku wewnętrznym.

„Z dotychczasowego sposobu stosowania tego przepisu w praktyce instytucji unijnych wynika, że ocena legalności wsparcia publicznego powinna opierać się przede wszystkim na jego rzeczywistym wpływie na rynek, a nie na statusie prawnym podmiotu, jego formie własności czy sposobie finansowania działalności. Różnica w formie prawnej – spółka prawa handlowego zamiast podmiotu publicznego – nie wpływa na sposób świadczenia usług ani na odpowiedzialność wobec pacjentów i systemu” – czytamy w piśmie Stowarzyszenia.

OSSP podkreśla, że prowadzenie działalności komercyjnej, zgodnej z prawem, opodatkowanej i uzupełniającej działalność publiczną, nie może być traktowane jako okoliczność dyskwalifikująca z możliwości pozyskania środków publicznych z KPO, skoro celem inwestycji finansowanych dzięki nim jest poprawa jakości systemu jako całości, a nie jednego wybranego segmentu jego struktury.