Pod koniec grudnia 2024 roku w Radomskim Centrum Onkologii przeprowadzono pierwsze zabiegi chirurgiczne u pacjentów z nowotworami jelita grubego z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci. Wkrótce system ten będzie stosowany w placówce także przy innych zabiegach.
– Rozpoczynamy kolejny rozdział w historii placówki. Cieszymy się z tego, że jesteśmy pierwszym na południu Mazowsza szpitalem wykorzystującym w zabiegach chirurgicznych robota – mówi Dorota Ząbek, dyrektor zarządzająca Radomskiego Centrum Onkologii.
Pierwsze operacje poprzedzone były cyklem szkoleń realizowanych w Polsce oraz za granicą, w trakcie których zespół składający się z lekarzy operatorów, lekarzy asystentów oraz instrumentariuszek i anestezjologów nabywał kompetencje w zakresie wykonywania zabiegów operacyjnych przy pomocy systemu robotycznego da Vinci. Proces szkolenia chirurgów jest ujednolicony przez producenta urządzenia na całym świecie. Dowodem tego są stosowne certyfikaty.
– Robot chirurgiczny pozwala na przeprowadzanie zabiegów w trudno dostępnych miejscach z nieosiągalną dotychczas precyzją, minimalizując jednocześnie urazy operacyjne i utratę krwi u pacjentów – mówi dr n. med. Maciej Chwaliński, dyrektor medyczny Radomskiego Centrum Onkologii. – Dla chorych przekłada się to między innymi na skrócenie czasu hospitalizacji i rekonwalescencji, szybszy powrót do aktywności życiowej i zawodowej, a w przypadku operacji urologicznych osiągnięcie bardzo satysfakcjonujących wyników czynnościowych. W Radomskim Centrum Onkologii robot wykorzystywany jest do leczenia nowotworów jelita grubego oraz prostaty, ale już wkrótce będziemy operować z jego wsparciem również raka trzonu macicy i kolejne nowotwory – dodaje.
System robotyczny wykorzystywany przez Radomskie Centrum Onkologii składa się z trzech części – z modułu zbudowanego z czterech ramion robotycznych, z konsoli sterującej dla chirurga oraz z części łączącej odpowiedzialnej za współpracę wszystkich komponentów.
– Podczas operacji robotycznej operujący chirurg zasiada przy specjalnej konsoli w pobliżu pacjenta i kontroluje narzędzia robotyczne, które zginają się i obracają na wszystkie strony – opowiada lekarz Wojciech Majchrzak. -Mamy do dyspozycji system z kamerą 3D o wysokiej rozdzielczości, który powiększa widok wewnątrz ciała pacjenta. Robot przekłada ruchy dłoni chirurga na mniejsze, precyzyjne ruchy narzędzi robotycznych w ciele chorego – dodaje.
-Rozpoczęcie operacji robotycznych w Radomskim Centrum Onkologii to dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców Radomia czy południowego Mazowsza, ale również całej Polski, ponieważ obejmujemy opieką i wsparciem wszystkich pacjentów onkologicznych – nierzadko również takich, którzy przyjeżdżają do nas z bardzo daleka – mówi Dorota Ząbek.
Radomskie Centrum Onkologii działa od 2015 roku. Leczone są tutaj między innymi nowotwory piersi, przewodu pokarmowego, głowy i szyi, układu moczowego i prostaty, narządów rodnych, nowotwory płuc oraz nowotwory mózgu.
Placówka posiada 150 łóżek, dwie sale operacyjne i bazę diagnostyczną w postaci aparatów PET/CT (TK 64 rzędowy), USG, RTG, jak również pracowni endoskopii przewodu pokarmowego i dróg oddechowych.
Radomskie Centrum Onkologii jest połączone z Centrum Gamma Knife w Warszawie. Oba ośrodki oferują świadczenia finansowane w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Źródło: Radomskie Centrum Onkologii