Ochrona zdrowia w Strategii Cyfryzacji Polski

Projekt zakłada między innymi bieżące monitorowanie ścieżek diagnostyczno-leczniczych pacjentów o określonym profilu, na bazie realnych danych.

Projekt Strategii Cyfryzacji Polski, który zawiera plan transformacji cyfrowej na najbliższe 10 lat, odnosi się także do sektora ochrony zdrowia oraz do sektora farmaceutycznego. Cele określone w Strategii mają zostać osiągnięte do roku 2035.

W ramach strategii zapewniony zostanie dostęp do instrumentów dzielenia ryzyka dla technologii lekowych i wybranych technologii nielekowych, opartych o mierzalny efekt zdrowotny dla pacjentów. Dane te w formie statystycznej dostępne będą publicznie.

Nastąpi rozszerzenie modułu e-recept o dwustronną komunikację, która pozwoli na otrzymywanie alertów umożliwiających optymalizację farmakoterapii.

Projekt zakłada bieżące monitorowanie ścieżek diagnostyczno-leczniczych pacjentów o określonym profilu, na bazie realnych danych.

Mówi także o powszechnej i kompletnej elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), prowadzonej w sposób umożliwiający jej wymianę między podmiotami leczniczymi. Plany dotyczą wdrożenia zachęt finansowych dla podmiotów, które będą prowadziły EDM wraz z indeksowaniem w systemie P1 oraz możliwością wymiany dokumentacji z innymi podmiotami.

Zakłada się także wdrożenie działań operacyjnych w związku z wejściem w życie European Health Data Space oraz Data Governance Act, promowanie idei altruizmu danych medycznych wśród pacjentów a także wprowadzenie nowych e-usług zdrowotnych umożliwiających analizę danych medycznych gromadzonych w rejestrach centralnych w celu profilowania zdrowotnego, analityki predykcyjnej i podejmowania interwencji w oparciu o uzyskane wyniki.

Projekt Strategii Cyfryzacji Polski dostępny jest na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Skierowany został do konsultacji publicznych, które potrwają do 11 grudnia 2024 roku.

Link do projektu>>>

Źródło: Koalicja AI w Zdrowiu