Nowoczesny zabieg w Okulus Plus

Okulus Plus jest pierwszym ośrodkiem w województwie śląskim, który wprowadził nowoczesne rozwiazanie, i to trzy miesiące po zatwierdzeniu soczewki na europejskim rynku.

W czerwcu  2025 roku dr n. med. Iwona Filipecka z Okulus Plus Centrum Okulistyki i Optometrii w Bielsku-Białej, jako pierwsza w województwie śląskim wszczepiła najnowszy w Polsce rodzaj soczewki wewnątrzgałkowej o wydłużonej głębi ostrości (EDOF – Extended Depth of Focus).

W porównaniu z dotychczas wykorzystywanymi w okulistyce rozwiązaniami, ta soczewka jest bardzo przejrzysta oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia tzw. efektu halo, czyli widzenia po zabiegu świetlistych obręczy, na przykład wokół reflektorów samochodowych. Soczewka będzie stosowana w usuwaniu prezbiopii, czyli starczowzroczności oraz korekcji różnych wad wzroku, na przykład krótkowzroczności, także u osób z zaćmą. 

Zabieg z nowym typem soczewki został wykonany u 65-letniej pacjentki z jednoczesną prezbiopią, czyli starczowzrocznością, wadą wzroku oraz zaćmą. Okulus Plus w Bielsku-Białej jest pierwszym ośrodkiem w województwie śląskim, który sięgnął po to rozwiązanie i to zaledwie trzy miesiące po zatwierdzeniu soczewki na europejskim rynku.

–  Soczewka, którą wszczepiliśmy, wykonana jest z materiału, który cechuje się wyjątkową przejrzystością, to zapewniło pacjentce dobrą ostrość widzenia na odległość pośrednią i dalszą oraz funkcjonalną ostrość widzenia do bliży. Docelowo ułatwi między innymi prowadzenie samochodu, korzystanie z komputera i czytanie bez okularów –  mówi dr n. med. Iwona Filipecka z Centrum Okulistyki i Optometrii Okulus Plus w Bielsku-Białej, która przeprowadziła zabieg.

–  Zastosowanie tej soczewki sprawi również, że pacjentka nie będzie doświadczała uciążliwego efektu halo, czyli widzenia świetlnych obręczy, pierścieni czy aureoli wokół źródeł światła. Przy jej użyciu, taki pozytywny rezultat osiąga się nawet u 9 na 10 osób, co jest dużym krokiem naprzód – dodaje.

To  jednak nie wszystko.

–  Typ soczewki, który zastosowaliśmy, zapewnia przewidywalne wyniki refrakcyjne, czyli dotyczące załamania światła w oku, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia zjawiska glisteningu, czyli rozbłysków, połysków lub obniżenia kontrastu widzenia po zabiegu. Soczewka poprawia również widzenie zarówno w jasnym, jak i słabym świetle – dodaje.

– Soczewka poszerza możliwości korekcji starczowzroczności. Może być bowiem stosowana u osób z towarzyszącymi schorzeniami okulistycznymi, takimi jak na przykład wczesna jaskra oraz u osób,   które wcześniej przeszły zabiegi refrakcyjne. Co więcej, ma ona zastosowanie także u pacjentów w podeszłym wieku oraz z bardziej złożonym obrazem klinicznym – tłumaczy dr Iwona Filipecka.

– Z  kolei szeroki  zakres dostępnych mocy dioptrycznych i cylindrycznych pozwala na skuteczną korekcję wzroku w przypadku niskiej, umiarkowanej i wysokiej wady. Ponadto zastępując naturalną soczewkę soczewką o wydłużonej głębi ostrości, nie tylko poprawiamy jakość widzenia, ale także zapobiegamy rozwojowi zaćmy, co stanowi istotną korzyść w profilaktyce chorób oczu, zwłaszcza u osób po 50. roku życia – dodaje.

Nowa soczewka może być stosowana w leczeniu prezbiopii (starczowzroczności), korekcji wad wzroku – takich jak krótkowzroczność u pacjentów po 55. roku życia, nadwzroczności u osób po 40 r. życia oraz astygmatyzmu. Może być także stosowana u osób z wadami wzroku oraz zaćmą. Wymiana soczewki naturalnej na soczewkę wewnątrzgałkową usuwa bowiem przy okazji zaćmę. 

Okulus Plus działa od 2002 roku. Prowadzi placówki w Bielsku-Białej, gdzie znajduje się poradnia okulistyczna oraz szpital chirurgii jednego dnia, i w Jaworznie, gdzie dysponuje poradnią okulistyczną dedykowaną pacjentom dorosłym i dzieciom. W roku 2024 roku otwarta została trzecia lokalizacja, w Katowicach. Mieści się w nowoczesnym budynku z gabinetami okulistycznymi, optometrycznymi oraz salą zabiegową gdzie wykonywane są zabiegi laserowej korekcji wzroku.

Źródło: Okulus Plus