Nowe kompetencje pielęgniarek to lepsza opieka zdrowotna

Nowoczesne pielęgniarki muszą być przygotowane do podejmowania zaawansowanych zadań medycznych, jak wykonywanie skomplikowanych procedur diagnostycznych.

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku Polska po raz drugi sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. W ramach priorytetów prezydencji, wspólnie z Światową Organizacją Zdrowia i Komisją Europejską, rozpoczął się projekt European Nursing Action.

Projekt ten zakłada nie tylko zwiększenie liczby pielęgniarek, ale również poszerzanie ich kompetencji zawodowych.

– W całej Unii Europejskiej odnotowuje się niedobór około 1,5 miliona pielęgniarek i położnych. Wiele pielęgniarek zmaga się z intensywnym stresem w pracy, co skutkuje  problemami zdrowotnymi zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. Dodatkowo, w ponad połowie krajów UE obserwuje się przedwczesne odejście z zawodu oraz malejące   zainteresowanie wyborem kariery w pielęgniarstwie –  podkreśla Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistyczną opiekę medyczną konieczne staje się rozszerzenie kompetencji zawodowych personelu pielęgniarskiego, tym bardziej, że coraz większy nacisk kładzie się na interdyscyplinarne podejście do procedur medycznych, zwłaszcza w obszarze dostępu naczyniowego. Cewniki centralne zakładane obwodowo i cewniki pośrednie są często wprowadzane w Europie przez pielęgniarki wchodzące w skład zespołów. Badania wykazują, że skuteczność  zakładania cewników PICC przez pielęgniarki   jest porównywalna z wynikami osiąganymi przez lekarzy. Średnia skuteczność wynosi 90-99 procent, w zależności od poziomu doświadczenia personelu i warunków proceduralnych.

Funkcjonowanie wyspecjalizowanych zespołów pielęgniarskich zajmujących się uzyskiwaniem dostępu naczyniowego jest powszechne w krajach takich jak Węgry, Grecja, Czechy, Włochy, Hiszpania, Dania, Wielka Brytania, Francja i Portugalia            .

– Wprowadzanie procedury przez dedykowany interdyscyplinarny zespół, jak ma to miejsce w Słowenii, pokazuje, że poszerzanie kompetencji personelu pielęgniarskiego przekłada się nie tylko na poprawę jakości terapii, ale również na zwiększenie efektywności i opłacalności leczenia–  komentuje dr n. med. i n. o zdr.  Paweł Witt, przewodniczący Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.

Cewnik  PICC wprowadzony i utrzymywany przez dedykowany zespół pielęgniarski jest opłacalną alternatywą dla pozostałych cewników do podawania terapii wymagającej dostępu centralnego w krótkich i długich okresach leczenia. Poszerzenie kompetencji pielęgniarek pozwoli na bezpieczne przeprowadzenie tej procedury, zmniejszając koszty i oszczędzając czas personelu lekarskiego. Rozwiązanie znaczące zmniejszy koszty i zapewni organizację  pracy wspierającą najlepsze praktyki w Europie.

Nowe rozwiązanie przynosi liczne korzyści, podnosząc komfort i jakość opieki zdrowotnej. Przede wszystkim obniżą koszty leczenia, co sprawi, że procedura staje się dostępna dla szerszego grona pacjentów. Dzięki skróceniu czasu oczekiwania oraz hospitalizacji możliwe jest szybsze rozpoczęcie terapii i powrót do codziennych aktywności.

Nowoczesne pielęgniarki muszą być przygotowane do podejmowania zaawansowanych zadań medycznych, jak wykonywanie skomplikowanych procedur diagnostycznych czy zarządzania opieką nad pacjentami w intensywnej terapii.

– Współczesne pielęgniarki podążają za trendami Europy Zachodniej oraz odnajdują się w zróżnicowanych środowiskach klinicznych. Odpowiadają na rosnące potrzeby pacjentów oraz zmiany, które zachodzą w systemie opieki zdrowotnej –  podsumowuje Mariola Łodzińska.

Celem Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali jest zwiększanie bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia w miejscu pracy, między innymi poprzez promowanie i zachęcanie szpitali do korzystania z bezpiecznego sprzętu medycznego. Głównym projektem Koalicji jest program „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. Patronat nad projektem objęło wiele organizacji, między innymi Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych.