Nowa pracownia badań molekularnych w Grupie Mazovia

Wiedza o genetycznych predyspozycjach pozwala nie tylko na regularne wykonywanie badań profilaktycznych, ale także na opracowanie indywidualnych planów działania.

Grupa Mazovia rozwija diagnostykę genetyczną i przyłączyła do sieci swoich placówek onkologiczną pracownię molekularną. Rozwój diagnostyki molekularnej otwiera nowe możliwości monitorowania i zarządzania ryzykiem zachorowania na nowotwory.

Około 5–10 procent chorób nowotworowych wynika z dziedziczenia, ale kluczowe jest zrozumienie, że geny nie przekazują samej choroby, a jedynie predyspozycje do jej wystąpienia. To właśnie wiedza o genetycznych czynnikach ryzyka skłoniła Mazovię do dalszego rozwoju diagnostyki i włączenia onkologicznej pracowni molekularnej do struktur Grupy.

– Badania genetyczne wykonywane są w ramach kontraktu z NFZ u pacjentów onkologicznych hospitalizowanych w szpitalach Grupy Mazovia. Na ich podstawie możemy określić, czy nowotwór ma podłoże genetyczne i czy zarówno pacjent, jak i jego rodzina mają obciążenie genetyczne związane z ryzykiem jego wystąpienia. Wkrótce planujemy uzupełnić diagnostykę molekularną o możliwość skorzystania przez naszych pacjentów z konsultacji z lekarzem genetykiem – mówi Maciej Połys, wiceprezes zarządu Grupy Mazovia.

Wiedza o genetycznych predyspozycjach pozwala nie tylko na regularne wykonywanie badań profilaktycznych, ale także na opracowanie indywidualnych planów działania. Mogą one obejmować zmianę stylu życia, konsultacje ze specjalistami oraz wcześniejsze wdrożenie leczenia, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Pracownia molekularna, dołączona do Grupy Mazovia, zlokalizowana jest w Olsztynie. Dzięki tej akwizycji Grupa Mazovia wzmacnia swoje zaangażowanie w nowoczesną, spersonalizowaną opiekę onkologiczną, której celem jest poprawa jakości życia pacjentów oraz zwiększenie skuteczności leczenia.

– W placówkach Mazovia w Warszawie i Katowicach pobieramy krew do badania, a później wysyłamy próbki krwi do Olsztyna, gdzie są badane pod kątem mutacji genowej. Po operacji pacjent otrzymuje wynik histopatologiczny wraz z wynikiem badań genetycznych – informuje Gabriela Moczeniat, dyrektor ds. administracyjnych Szpitala Mazovia w Warszawie.

Grupa Mazovia to sieć placówek, do której należą szpitale urologiczne w Warszawie, Częstochowie i Katowicach oraz otwarte w listopadzie 2024 roku w Warszawie – Urodyn Centrum Urologiczne. Oferują zaawansowane usługi medyczne w zakresie urologii, ginekologii i chirurgii, wykorzystując nowoczesne techniki zabiegowe. Specjalizują się w diagnostyce oraz  małoinwazyjnym leczeniu chorób prostaty oraz endoskopowym leczeniu kamicy moczowej.