Od 1 sierpnia 2023 Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje kolejne zabiegi wykonywane za pomocą systemu robotycznego. Są to zabiegi w zakresie leczenia nowotworu błony śluzowej macicy oraz nowotworu jelita grubego. Od roku ta metoda jest dostępna przy operacjach nowotworu prostaty.
Tzw. system robotowy (najbardziej znany jest robot da Vinci) gwarantuje bezpieczeństwo zabiegu, lepsze wyniki leczenia i lepszą jakość życia pacjentów. Zmniejsza też ryzyko powikłań, a pacjenci po operacji wykonywanej tą metodą szybciej dochodzą do zdrowia.
Liczba zabiegów dotyczących leczenia nowotworów złośliwych jelita grubego i błony śluzowej macicy co roku rośnie. W roku 2022 zabiegów dotyczących raka jelita grubego wykonano 14 740, czyli o 372 zabiegi więcej niż w roku 2019. Natomiast zabiegów w zakresie leczenia raka błony śluzowej macicy w roku 2022 wykonano 6 387, czyli o 476 więcej niż w roku 2019.
Placówki, które chcą wykonywać takie zabiegi refundowane przez NFZ, muszą spełnić pewne warunki. W przypadku leczenia raka błony śluzowej macicy jest to wykonanie co najmniej 100 zabiegów rocznie (z powodu nowotworów: błony śluzowej trzonu macicy, gruczołu krokowego lub jelita grubego) oraz zaangażowanie lekarza specjalisty z doświadczeniem w przeprowadzeniu co najmniej 50 zabiegów z zastosowaniem asysty robotowej (okres przejściowy do 31 lipca 2024 roku).
W przypadku leczenia chirurgicznego raka jelita grubego warunki dotyczą wykonania co najmniej 120 zabiegów rocznie (z powodu nowotworów: błony śluzowej trzonu macicy, gruczołu krokowego lub jelita grubego) a także zaangażowanie lekarza specjalisty z doświadczeniem w przeprowadzeniu co najmniej 50 zabiegów z zastosowaniem asysty robotowej (okres przejściowy do 31 lipca 2024 roku).
Według informacji resortu zdrowia obecnie 22 placówki spełniają warunki, aby po podpisaniu aneksu do umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, wykonywać refundowane zabiegi dotyczące operacji robotowych w nowotworach błony śluzowej macicy oraz jelita grubego.
Wśród nich są cztery placówki prywatne – Mazowiecki Szpital Onkologiczny z Wieliszewa, Europejskie Centrum Zdrowia Otwock, Med. Holding S.A. z Katowic oraz Szpital Św. Anny w Piasecznie, należący do Grupy EMC.
Od 1 kwietnia 2022 roku Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje operacje przy użyciu robota w leczeniu raka gruczołu krokowego. Do tej pory sfinansowano prawie 4 tysiące takich zabiegów. Świadczenia są wykonywane w 27 placówkach w Polsce.