Dwie uczelnie niepubliczne uzyskały prawo do kształcenia na kierunku lekarskim – Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademia Nauk Stosowanych oraz Akademia WSB. Pierwsza z nich otrzymała limit 60 miejsc na studiach stacjonarnych prowadzonych w języku polskim.
Druga z uczelni otrzymała limit 36 miejsc na studiach stacjonarnych w języku polskim oraz 24 miejsca na studiach niestacjonarnych w języku polskim.
Zmienione zostały także limity miejsc na kilku uczelniach, między innymi na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, gdzie dodano 48 miejsc w filii w Bielsku-Białej, na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym oraz na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskim we Wrocławiu, gdzie dodane zostało 50 miejsc w filii w Wałbrzychu.
Do listy uczelni kształcących lekarzy dodano także takie uczelnie jak Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi.
Obecnie kierunki lekarskie prowadzi 36 uczelni, w tym 8 niepublicznych. Oprócz wymienionych wyżej są to – Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Uczelnia Łazarskiego z Warszawy, Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Akademia Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu oraz Akademia Śląska (dawniej – Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach).
Zmiany na liście uczelni kształcących lekarzy zawiera rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 26 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 26 września 2023 (poz. 2027).
Rozporządzenie weszło w życie 27 września 2023 roku.