Joanna Miłachowska, prezeska zarządu Siemens Healthineers, była nominowana do nagrody Medonet Awards 2024 w kategorii Wellbeing Creator of the Year za działania prozdrowotne na rzecz pracowników.
Siemens Healthineers oferuje swoim pracownikom szeroki program badań profilaktycznych. W 2023 roku przeprowadzono w firmie badania Whole Body MRI, które pozwalają na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych i sercowo-naczyniowych.
Siemens regularnie organizuje bezpłatne badania przesiewowe, między innymi kardiologiczne, genetyczne, alergologiczne oraz testy pocovidowe. Program obejmuje także USG i dermatoskopię, przyczyniając się do zwiększenia świadomości zdrowotnej i regularnych działań profilaktycznych wśród pracowników.
W kategorii Wellbeing Creator of the Year nominowany został także program DbajMY, zainicjowany przez Nestlé Polska S.A. Jest to holistyczny program wspierający zdrowie pracowników w trzech obszarach: zapobieganie, edukacja i wsparcie.
Laureatem tej kategorii została firma Wellbeing Polska. Wprowadziła ona model, w którym realizacja celów zdrowotnych, takich jak sen (7,5 godziny), aktywność fizyczna i techniki relaksacyjne, wpływa na podwyżki – 10 procent zależy od postępów zdrowotnych. Program obejmuje także spotkania poświęcone relacjom i otwartej komunikacji, a jego ROI wynosi 4,7 zł za każdą zainwestowaną złotówkę. Model pracy Wellbeing Polska wspiera zdrowie psychiczne, z którego skorzystało 30 procent pracowników.
W kategorii Działania na rzez pacjentów nagrodę otrzymała kampania społeczna #odwoluje #nieblokuje zainicjowana przez Centrum Medyczne CMP.
W kategorii Innowacja zdrowotna wygrał FreeStyle Libre od Abbott Laboratories Poland, system monitorowania glukozy przeznaczony dla osób z cukrzycą, składający się z sensora na ramieniu i aplikacji mobilnej. W tej kategorii nominowano także CarnaLife Holo od MedApp S.A. , czyli zaawansowaną technologię rzeczywistości rozszerzonej, umożliwiającą trójwymiarową wizualizację danych diagnostycznych, co wspiera precyzyjne planowanie i realizację zabiegów chirurgicznych, oraz soczewki okularowe MiYOSMART od Hoya Lens Poland sp. z o.o., które spowalniają postępowanie krótkowzroczności u dzieci.
W kategorii Lider ochrony zdrowia wyróżnienie otrzymała Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy Lux Med.
Program Stress Control realizowany przez Minds Of Hope | Instytut BezStresu został nagrodzony w kategorii Usługa zdrowotna. W tej kategorii nominowani zostali także – bezpieczny komunikator medyczny Doctor.One – platforma komunikacji medycznej, pozwalająca pacjentom na kontakt z lekarzami między wizytami, oraz program wsparcia dla pacjentów powyżej 65. roku życia z cukrzycą, prowadzony przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Orłowskiego.
Za najzdrowsze województwo zostało uznane województwo pomorskie. Jego mieszkańcy osiągnęli najwyższy średni Indeks Zdrowia w Narodowym Teście Zdrowia Polaków 2024, kolejne pozycje zajęły województwa – mazowieckie i dolnośląskie.
Nagrodę honorową Grad Prix za całokształt działań otrzymał Instytut Matki i Dziecka.
Przyznanie nagród miało miejsce podczas I Kongresu Zdrowia Medonet, 20 listopada 2024.