Inwestycja Grupy AHP w lądowisko dla śmigłowców

Lądowisko zostało zaprojektowane z myślą o możliwości lądowania również śmigłowców transportowych typu Black Hawk.

Przy SOR-ze, w należącym do Grupy American Heart of Poland Szpitalu im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim, otwarte zostało lądowisko dla śmigłowców ratunkowych.

Lądowisko jest przystosowane do obsługi nie tylko helikopterów medycznych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR), ale także maszyn o długości do 20 metrów i dopuszczalnej masie startowej do 12 ton.

Ze względu na strategiczne położenie Drawska Pomorskiego w sąsiedztwie największego w Europie poligonu – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, lądowisko zostało zaprojektowane z myślą o możliwości lądowania również śmigłowców transportowych typu Black Hawk.

Wyposażone zostało w zaawansowane systemy oświetleniowe i nawigacyjne, które mogą być obsługiwane zarówno z poziomu SOR, jak i bezpośrednio z helikoptera znajdującego się na ścieżce podejścia do lądowania. System łączności jest w pełni zintegrowany z krajowym systemem LPR, co zapewnia skuteczną i bezpieczną koordynację działań ratunkowych.

Na lądowisku w maju 2024 przeprowadzono próbne lądowanie, które przebiegło pomyślnie, potwierdzając pełną gotowość jednostki.

Szpital w Drawsku Pomorskim jest istotnym punktem na medycznej mapie regionu. Zapewnia leczenie w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia pacjentom z powiatów drawskiego, łobeskiego, świdwińskiego, kołobrzeskiego, gryfickiego, wałeckiego i choszczeńskiego.

Placówka prowadzi oddziały – intensywnej terapii i anestezjologii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii urazowej-ortopedycznej, ginekologiczno-położniczy, neonatologiczny, pediatryczny, a także kardiologiczny z pododdziałem intensywnego nadzoru kardiologicznego. Posiada również własny POZ, nocną i świąteczną opiekę zdrowotną, pracownie i laboratoria diagnostyczne oraz zakład diagnostyki radiologicznej.

Szpital należy do Grupy American Heart of Poland, która prowadzi także szpital w Sztumie oraz w całej Polsce 77 oddziałów (w tym 20 oddziałów kardiologicznych, 2 oddziały chirurgii naczyniowej, 4 ośrodki rehabilitacyjne, 22 przychodnie, punkty diagnostyczne i laboratoryjne) w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Grupa prowadzi także centrum badawczo-rozwojowe i Uzdrowisko Ustroń.

Grupa American Heart of Poland jest częścią włoskiej Gruppo San Donato.

W maju 2024 Grupa AHP zapowiedziała przejęcie od Abris Capital Partners kontroli nad Grupą Scanmed.