W szpitalach Lux Med Onkologia dostępne są innowacyjne techniki i terapie, realizowane w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ. Należą do nich – chirurgia robotyczna, nowoczesne terapie biologiczne, immunoterapia czy leczenie celowane.
Ostatnie lata przyniosły znaczący postęp w medycynie i technice, umożliwiając przeprowadzanie precyzyjnych zabiegów i skuteczne leczenie. Dzięki zaawansowanym technologiom otwierają się nowe perspektywy terapeutyczne dla pacjentek i pacjentów dotkniętych różnymi typami nowotworów.
– Przekonanie, że raka leczy się tylko chemioterapią jest nadal bardzo powszechne. A tymczasem mamy dostęp także do innych, bardzo nowoczesnych metod. Coraz częściej stosuje się immunoterapię lub terapię celowaną. Pierwsza polega na tym, iż lek celuje i niszczy charakterystyczne – nowotworowe komórki, omijając te zdrowe. Drugą formą jest terapia polegająca na wspieraniu i umocnieniu systemu immunologicznego. Wiele leków we wszystkich tych grupach jest refundowanych przez NFZ – mówi dr n. med. Paweł Różanowski, onkolog kliniczny, immunolog kliniczny, Naczelny Lekarz Onkolog – dyrektor onkologii klinicznej Lux Med Onkologia.
Breast Cancer Unit – przełom w leczeniu raka piersi
Leczenie onkologiczne dobiera się w zależności od wielu czynników, między innymi zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Kwalifikacja pacjentów do odpowiednich terapii to kluczowy element skutecznego leczenia. W Lux Med Onkologia, jak i w wielu innych szpitalach w całej Polsce, funkcjonują tzw. unity narządowe.
– Powstanie Breast Cancer Unit to prawdziwy przełom w interdyscyplinarnym podejściu do leczenia raka piersi. Pacjentki otrzymują kompleksową pomoc, obejmującą nie tylko pełną diagnostykę i plan leczenia, ale także wsparcie między innymi psychoonkologa, psychiatry i dietetyka. Nad pacjentką czuwa wielospecjalistyczny zespół, tzw. konsylium BCU, składające się między innymi z radiologa, patomorfologa, chirurga onkologa, onkologa klinicznego, radioterapeuty oraz koordynatora. To podejście sprawdza się na tyle, że niektóre pacjentki z zagranicy decydują się na leczenie w Polsce, gdyż ich krajowe ubezpieczenie nie obejmuje tak kompleksowej pomocy. Dodatkowo, dziś mamy kilkanaście typów nowotworów piersi – staramy się więc personalizować formę terapii dla każdej z pacjentek – wskazuje lekarz Małgorzata Stelmaszuk, onkolog kliniczny, z-ca dyrektora onkologii klinicznej ds. standardów medycznych i akredytacji w Lux Med Onkologia.
W wielu przypadkach, o ile jest to możliwe, najbardziej skuteczną metodą jest chirurgiczne usunięcie złośliwej zmiany. Nowotwór można operować najnowszymi metodami, z włączeniem chirurgii robotycznej, która jest bezpieczną techniką małoinwazyjną, o niebywałej precyzji.
Ochrona zdrowia potrzebuje nowych menedżerów>>>
Inwestowanie w nowoczesne technologie przez placówki medyczne przekłada się na poprawę jakości usług medycznych, w tym na skuteczność leczenia nowotworów. System chirurgii robotycznej jest narzędziem w rękach eksperta – ginekologa onkologa (w przypadku raka endometrium) czy chirurga (w przypadku raka jelita grubego). Umożliwia niebywałą precyzję ruchów poprzez wysoką jakość obrazu w czasie rzeczywistym. Operator siedzi zanurzony w konsoli chirurgicznej, widzi obraz w technologii 3D i w kilkunastokrotnym powiększeniu. Stabilne ramiona robota niwelują drżenie rąk operatora.
Operacje metodą robotyczną
W Lux Med Onkologia leczenie raka endometrium najnowocześniejszą metodą chirurgii małoinwazyjnej – metodą robotyczną realizowane jest w ramach NFZ (podobnie jak leczenie chirurgiczne raka jelita grubego). Operacja przeprowadzona w asyście robota umożliwia większą precyzję ruchów, a powiększenie obrazu pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca w obrębie miednicy mniejszej, co jest niemożliwe przy zastosowaniu innych technik operacyjnych. Niebywale dokładna preparatyka tkanek zmniejsza ryzyko powikłań, a w konsekwencji skraca hospitalizację i umożliwia pacjentce wcześniejsze rozpoczęcie ewentualnego leczenia uzupełniającego. Co ciekawe, podczas operacji ilość utraconej krwi porównywalna jest do tej, którą oddajemy podczas rutynowego badania morfologicznego.
Dynamika rozwoju chirurgii onkologicznej z asystą robotów to kolejny znaczący krok w przyszłość leczenia nowotworów kobiecych. Dr n. med. Magdalena Bizoń, ginekolog onkolog z Lux Med Onkologia podkreśla: – Ostatnie 2-3 lata to prawdziwa rewolucja techniki w medycynie. Bardzo chciałabym, by zabiegi chirurgii robotycznej były refundowane nie tylko w przypadku raka trzonu macicy, ale też w wybranych przypadkach raka jajnika czy raka szyjki macicy, a także endometriozie i innych wskazaniach nieonkologicznych. W Polsce w ramach refundacji NFZ operujemy raka endometrium – najczęstszego z nowotworów narządu rodnego kobiety, który co roku diagnozowany jest u około 6 tysięcy kobiet.
Edukacja i wsparcie psychologiczne
Wsparcie psychologiczne jest istotne na każdym etapie choroby, od momentu podejrzenia choroby nowotworowej, poprzez leczenie, aż po przypadki wznowy.
– W codziennej pracy oferujemy wsparcie w przeróżnych obszarach. Bardzo ważna jest edukacja – widzimy tu pewną zmianę na przestrzeni lat. Dziś pacjentki są bardzo dociekliwe, poszerzają swoją wiedzę o leczeniu onkologicznym, szukają różnych możliwości. Sporo mamy do zrobienia w kwestii edukacji otoczenia, gdyż tutaj widzę jeszcze wiele stereotypów i mitów. Widzimy także, że bliscy osób z chorobami nowotworowymi często nie wiedzą, jak się zachować w obliczu diagnozy. W tym obszarze też prowadzimy szkolenia. Bardzo istotnym elementem naszej działalności jest Klub Pacjenta OnkoCafe, czyli cykliczne spotkania grup wsparcia. Widzimy, że siostrzeństwo w chorobie to bardzo ważny element leczenia i rekonwalescencji – zaznacza Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe-Razem Lepiej.
Wszystko to tworzy obraz przyszłości leczenia nowotworów kobiecych, w której dostępne są innowacyjne metody, a pacjentki otrzymują kompleksową opiekę obejmującą różnorodne aspekty walki z chorobą. Wszystkie zabiegi z zakresu ginekologii onkologicznej, w przypadku raka endometrium wykonywane w asyście robota, przeprowadzać można w ramach NFZ w Szpitalu Lux Med Onkologia przy ulicy Św. Wincentego 103 w Warszawie.
Mogą z nich skorzystać pacjentki z całej Polski. Kwalifikacja do zabiegu chirurgii robotycznej odbywa się na wizycie konsultacyjnej ze specjalistą ginekologiem onkologiem.