Grupa Diagnostyka otworzyła 27 czerwca 2025 roku nową specjalistyczną pracownię diagnostyki laboratoryjnej dedykowaną gastroenterologii. Pracownia mieści się przy ulicy Jutrzenki 100 w Warszawie.To kolejny krok w rozwoju oferty Grupy dotyczącej wysokospecjalistycznych badań, mających na celu kompleksowe wsparcie zarówno lekarzy, jak i pacjentów w zakresie chorób przewodu pokarmowego.
Nowa jednostka została zaprojektowana z myślą o interdyscyplinarnej diagnostyce chorób jelit i układu pokarmowego – od infekcji (również tropikalnych), przez alergie i nietolerancje pokarmowe, aż po choroby autoimmunologiczne, metaboliczne, nowotworowe oraz zaawansowaną analizę mikrobiomu jelitowego.
Otwarciu nowej pracowni towarzyszyła konferencja naukowa pod honorowym patronatem prof. dr hab. Jarosława Daniluka z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Program konferencji zawierał merytoryczne wystąpienia ekspertów z zakresu gastroenterologii i diagnostyki laboratoryjnej.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: dr n. med. Anna Strumnik – Dyrektor Pionu Produktu i Koordynacji Laboratoriów Diagnostyka, prof. Jarosław Daniluk z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii USK w Białymstoku oraz Paweł Paczkowski – dyrektor Makroregionu Centralno-Wschodniego Grupy Diagnostyka
Zaawansowana diagnostyka – kompleksowe podejście
Pracownia została stworzona z myślą o pacjentach, którzy zbyt często trafiają do lekarza dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Oferuje dostęp do nowoczesnych badań już na wczesnym etapie diagnostycznym. Wśród dostępnych badań znajdują się między innymi testy w kierunku chorób zapalnych jelit (kalprotektyna, laktoferyna), badania na krew utajoną w kale – także w ramach programu „Moje Zdrowie” finansowanego przez NFZ, diagnostyka alergii i nietolerancji pokarmowych, pasożytów, nowotworów i chorób autoimmunologicznych, badania genetyczne oraz zaawansowana analiza mikrobiomu jelitowego.

Grupa Diagnostyka działa od 27 lat i jest największą siecią laboratoriów medycznych w kraju. Obecnie zarządza ponad 1100 punktami pobrań krwi, 156 laboratoriami diagnostycznymi i 19 pracowniami diagnostyki obrazowej. Rocznie wykonuje przeszło 140 milionów badań dla ponad 20 milionów pacjentów. W ofercie grupy znajduje się ponad 4000 różnych testów laboratoryjnych, w tym zaawansowane badania związane z chorobami nowotworowymi, metabolicznymi i zapalnymi.
W lutym 2025 Diagnostyka zadebiutowała na GPW w Warszawie.