emeis Polska na Kongresie OPD

Kongres, organizowany przez Katedrę Geriatrii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, odbywający się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Pacjenta, zgromadził ponad 400 uczestników.

10 i 11 października 2024 odbył się I Ogólnopolski Kongres Opieki Długoterminowej, w którym uczestniczyła emeis Polska. Przedstawicielka firmy była prelegentką podczas spotkania, firma zaprezentowała także swoją ofertę na stoisku.

Kongres, organizowany przez Katedrę Geriatrii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, odbywający się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Pacjenta, zgromadził  ponad 400 uczestników – pielęgniarki, lekarzy, opiekunów medycznych, fizjoterapeutów, pracowników DPS i inne osoby zaangażowane w rozwój opieki długoterminowej.

W wydarzeniu wzięli udział wykładowcy i prelegenci z całej Polski. Komitetowi Naukowemu Kongresu OPD przewodniczyli: Tomasz Krzysztyniak, przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Toruniu oraz dr n. o zdr. Mariola Rybka, ekspertka opieki długoterminowej, wieloletnia konsultant krajowa, twórczyni cyklu ponad 30 konferencji edukujących w dziedzinie opieki długoterminowej na terenie całej Polski.

W programie spotkania znalazły się zagadnienia dotyczące wyzwań stojących przed opieką długoterminową i jej przyszłości, pielęgniarstwa długoterminowego, a także koniecznych zmian systemowych oraz deinstytucjonalizacji tej dziedziny opieki.

Poruszono temat personelu w placówkach opiekuńczych, dobrostanu pracowników i wypalenia zawodowego. Przedstawione były technologie wykorzystywane w opiece długoterminowej.

Prelegenci mówili także o opiece wytchnieniowej, opiece nad pacjentem z bólem, o seksualności osób w wieku podeszłym oraz o tym jak rozmawiać na temat śmierci. Poruszono wiele specjalistycznych zagadnień dotyczących opieki nad pacjentami z określonymi chorobami, takimi jak choroba Parkinsona czy SLA.

Wśród 30 prelegentów i prelegentek była p.o. dyrektor Rezydencji Dąbrówka emeis Polska Izabela Pachuta, która mówiła o tym, co jest najważniejsze podczas pobytu w domu opieki z punktu widzenia mieszkańców i rodzin, czyli o poznawaniu historii, pasji i trudności nowych mieszkańców już od momentu przyjęcia, corocznym badaniu satysfakcji i regularnym badaniu potrzeb i opinii podopiecznych placówek oraz o indywidualnym planie opieki, który jest przygotowywany przez interdyscyplinarny zespół specjalistów i podlega systematycznej weryfikacji.

Przedstawiła, jak wygląda życie społeczne mieszkańców, obejmujące wycieczki, spotkania międzypokoleniowe, akcje charytatywne i lokalne zaangażowanie zespołów Domów emeis. Opowiadała o włączaniu mieszkańców w organizację aktywności i życia społecznego Domu zgodnie z ich zainteresowaniami, specjalistyczną wiedzą tematyczną oraz pasjami, a także o budowaniu relacji i komunikacji z rodzinami, między innymi podczas spotkań społeczności Domu, wsparciu emocjonalnym i edukowaniu.

Na stoisku emeis Polska, obsługiwanym przez zespoły recepcji placówek sieci, przedstawiana była oferta firmy i filozofia opieki, w której centrum są mieszkańcy i rodziny.

emeis Polska jest liderem stacjonarnej opieki  długoterminowej. Oferuje prawie 1500 miejsc w nowoczesnych Domach opieki dla seniorów zlokalizowanych na Mazowszu, w Chorzowie i we Wrocławiu, gdzie funkcjonują również Mieszkania dla Seniorów (tzw. assisted living) oraz w trzech Klinikach rehabilitacyjnych: Międzylesie i Mazowia w Warszawie oraz  Ostrowia w Wólce Ostrożeńskiej koło Garwolina. Kliniki  specjalizują się między innymi w rehabilitacji neurologicznej, ogólnoustrojowej i kardiologicznej. Pacjenci ze wszystkich grup wiekowych korzystają z rehabilitacji stacjonarnej podczas turnusów, które mogą trwać od 2 do 16 tygodni lub w formie ambulatoryjnej.

Mieszkańcami Rezydencji są seniorzy, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia wymagają codziennego wsparcia i całodobowej opieki oraz osoby, które zakończyły pobyt w szpitalu po przebytej chorobie lub operacji, ale nie są jeszcze gotowe, by funkcjonować samodzielnie. Wśród podopiecznych są także osoby dotknięte tzw. chorobami otępiennymi, głównie w przebiegu choroby Alzheimera i Parkinsona.

O pacjentów i mieszkańców dba ponad 1200- osobowy zespół: pielęgniarki i opiekunki, fizjoterapeuci, lekarze, terapeuci zajęciowi, logopedzi i psycholodzy, personel pomocniczy i administracyjny. W Polsce emeis oferuje usługi na oddziałach rehabilitacyjnych i w ośrodkach opiekuńczo- leczniczych w ramach NFZ oraz w formie pełnopłatnej.

Firma jest częścią Grupy emeis, która prowadzi kliniki zdrowia psychicznego, kliniki rehabilitacyjne, domy opieki, mieszkania wspomagane i opiekę domową w ponad 20 krajach (głównie w Europie) i zatrudnia 76 000 pracowników. Jest notowana na giełdzie Euronext Paris.