E-konsylium – sposób na kontakt ze specjalistą

E-konsultacje to szansa na szybszy kontakt ze specjalistą i szybsze wdrożenie leczenia.

Resort zdrowia ogłosił wprowadzenie pilotażowego programu e-konsylium., którego celem ma być ułatwienie kontaktu z lekarzem specjalistą. Program umożliwi szybką diagnozę u lekarza rodzinnego oraz bieżące konsultacje między specjalistami.

Pilotaż został zainaugurowały w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, będzie dotyczył konsultacji kardiologicznych oraz onkologicznych w zakresie nowotworu piersi.

W sumie w ramach projektu e-konsylium działać będzie osiem sieci: po cztery z dziedziny kardiologii i onkologii oraz czterdzieści szpitali partnerskich: po dwadzieścia z każdej specjalizacji. Poza tym w pilotażu będzie osiemdziesiąt placówek POZ: po czterdzieści z każdej specjalizacji. Z e-konsultacji specjalistycznych skorzysta co najmniej 4 tys. pacjentów.

E-konsultacje lekarz POZ będzie mógł odbywać ze specjalistą ze szpitala partnerskiego, będą one także możliwe między specjalistami ze szpitala partnerskiego i specjalistami z ośrodka wysokospecjalistycznego.

Konsultacje takie będą się odbywały za pośrednictwem specjalnej platformy powstałej pod nadzorem i ze środków Ministerstwa Cyfryzacji. Umożliwia ona przekazywanie sobie przez lekarzy pełnej dokumentacji medycznej pacjenta wraz z wynikami z diagnostyki obrazowej oraz konsultowanie na bieżąco, przez kamerę stanu zdrowia pacjenta.

Partnerem projektu e-Konsylium jest Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, a środki przeznaczone na budowę specjalnej platformy pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach realizacji działań projakościowych w systemie ochrony zdrowia. Na ten projekt Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło ponad 20 mln złotych.

Projekt będzie realizowany do 31 grudnia 2023 roku, a następnie zostanie rozszerzony o kolejne zakresy specjalizacji i świadczeń.