Działania Unii Europejskiej w sprawie cyberbezpieczeństwa w ochronie zdrowia

Europejski plan działania na rzecz cyberbezpieczeństwa placówek medycznych przewiduje różnorodne źródła finansowania, takie jak programy bonów.

15 stycznia 2025 roku Komisja Europejska przedstawiła plan działań dotyczących cyberbezpieczeństwa placówek medycznych, którego celem jest wzmocnienie sektora zdrowia i jego ochrony przed rosnącą liczbą cyberataków.

Elementy planu to zapobieganie, czyli budowanie zdolności do przeciwdziałania incydentom cybernetycznym poprzez wzmocnione środki gotowości, takie jak ocena ryzyka czy szkolenia dla personelu medycznego, wykrywanie polegające na zwiększeniu zdolności do identyfikacji zagrożeń poprzez lepsze narzędzia monitorowania, reagowanie na incydenty oraz wspieranie działań mających na celu zniechęcenie potencjalnych agresorów do przeprowadzania ataków na europejskie systemy opieki zdrowotnej poprzez różnorodne środki, w tym narzędzia dyplomacji cybernetycznej.

Plan zakłada, że Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) utworzy centrum wsparcia, które będzie dostarczać placówkom wytyczne, narzędzia, usługi oraz szkolenia.

Do 2026 roku planowane jest opracowanie systemu wczesnego ostrzegania, który będzie dostarczać informacji w czasie zbliżonym do rzeczywistego o potencjalnych zagrożeniach cybernetycznych dla sektora zdrowia.

Europejski plan działania na rzecz cyberbezpieczeństwa placówek medycznych przewiduje różnorodne źródła finansowania, należą do nich programy bonów na cyberbezpieczeństwo, wsparcie krajowe oraz fundusze unijne.

7 lutego 2024 roku odbyły się w Brukseli nieformalne szkolenia w tej sprawie zorganizowane przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach polskiej prezydencji w EU. W przygotowaniach do nich uczestniczyli przedstawiciele organizacji zrzeszających szpitale w Polsce, w tym Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych. Na temat cyberbezpieczeństwa z punktu widzenia szpitali prywatnych mówiła Ilaria Giannico – sekretarz generalny Europejskiej Unii Szpitali Prywatnych (UEHP), która zwróciła uwagę na konieczność równego traktowania sektora prywatnego przy dystrybucji środków publicznych na wsparcie placówek opieki zdrowotnej.

Źródło: health.ec.europa.eu