Diagnostyka współtworzy projekt artystyczny „Nowe-Twory”

Projekt kierowany jest do osób, które chcą zbliżyć się do tematu onkologii z perspektywy pacjenta i przez pryzmat sztuki.

Spółka Diagnostyka we współpracy z Małgorzatą (Margaret) Lisowską – fotografką mikroskopową – tworzy projekt “Nowe-Twory | na styku nauki i sztuki”. Cykl wydarzeń, który odbędzie się w ramach projektu, kierowany jest do osób, które chcą zbliżyć się do tematu onkologii z perspektywy pacjentki onkologicznej i przez pryzmat sztuki w postaci fotografii mikroskopowej.

Małgorzata Lisowska w roku 2023 zmagała się z nowotworem piersi i wszelkimi jego konsekwencjami – zarówno zdrowotnymi jak i społecznymi. Obecnie jest w remisji. Jeszcze przed diagnozą, w trakcie współpracy z Diagnostyką, zafascynowała ją fotografia mikroskopowa, którą zajmuje się już od blisko dwóch lat.

W październiku 2023  zajęła 3. miejsce w światowym konkursie fotografii mikroskopowej Nikon Small World. Dla Polski jest to powrót na podium tego prestiżowego Konkursu po 31 latach. Jej niezwykła fotografia mikro obrazu komórek nowotworowych porusza temat raka w sposób zarówno piękny, jak i przemyślany, również przez pryzmat własnych doświadczeń.

Pod koniec 2023 roku, Małgorzata Lisowska wraz z Gliwickim Instytutem Onkologii, podjęła się uzupełnienia brakującej warstwy wizualnej w onkologii.

Teraz także, wraz z siecią laboratoriów Diagnostyka, pragnie wzbogacić narrację w onkologii o swoją osobistą historię, starając się tym samym mocniej zwrócić uwagę Polek na profilaktykę w tym zakresie, wykorzystując zdjęcia mikroskopowe jako nowe medium.

Diagnostyka partnerem specjalistycznych warsztatów>>>

Projekt został objęty patronatem Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej oraz Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

Pierwsze wydarzenie, otwierające planowany cykl spotkań, odbędzie się 2 lutego 2024 roku o godzinie 15:00 w Centralnym Laboratorium Diagnostyki w Warszawie. Będzie ono okazją do wymiany wiedzy medycznej na temat profilaktyki, a także do rozmowy o tym, jak potężne narzędzie może stanowić sztuka w przekazywaniu ważnych społecznie tematów, zwłaszcza w obszarze tak delikatnym, jak onkologia.