Deloitte: polski rynek pracy jest coraz bardziej różnorodny

Polski rynek pracy przechodzi istotne zmiany strukturalne związane z wyzwaniami demograficznymi i rosnącą rolą migracji.

Polska do 2026 roku będzie liderem wzrostu gospodarczego w Europie Środkowej, z prognozowanym wzrostem PKB na poziomie powyżej 3 procent – wynika ze zbieranych przez Deloitte prognoz rynkowych i instytucjonalnych. Zmiany będą dotyczyły także rynku pracy, który staje się coraz bardziej różnorodny.

Z danych firmy wynika, że dzięki zdywersyfikowanej gospodarce i dużemu rynkowi wewnętrznemu oraz ekspansywnej polityce fiskalnej, Polska jest obecnie w lepszej sytuacji niż reszta krajów Europy Środkowej. Cykliczny raport „CE Economic Outlook Autumn 2024” przygotowany przez ekspertów firmy doradczej Deloitte wskazuje również na znaczącą rolę pracowników z zagranicy, którzy uzupełniają braki na rynku pracy i wspierają rozwój gospodarczy w obliczu starzejącego się społeczeństwa.

Migranci na rynku pracy

Autorzy opracowania zwracają uwagę, że polski rynek pracy przechodzi istotne zmiany strukturalne związane z wyzwaniami demograficznymi i rosnącą rolą migracji. Według danych GUS, w latach 2019-2023 populacja osób w wieku produkcyjnym zmniejszyła się o ponad 1 mln, co ograniczyło dostępność siły roboczej. Migranci, szczególnie z Ukrainy, odegrali istotną rolę w uzupełnianiu braków kadrowych.

W 2023 roku liczba cudzoziemców ubezpieczonych emerytalnie i rentowo w ZUS przekroczyła milion. Osoby spoza Polski stanowią już ponad 10 procent pracowników poniżej 30. roku życia. Według raportu Deloitte przygotowanego na zlecenie UNHCR tylko bez uchodźców z Ukrainy, którzy stanowią mniej niż jedną czwartą zagranicznych pracowników, polski PKB w 2023 roku byłby niższy o 0,7-1,1 procent.

Więcej seniorów i kobiet wśród pracowników

W Polsce obserwowany jest także wzrost liczby starszych pracowników. Odsetek osób powyżej 65. roku życia wśród ubezpieczonych w ZUS wzrósł z 3,1 procent w 2019 roku do 3,9 procent w 2024 roku. W przyszłości znaczenie starszych pracowników na rynku pracy będzie dalej rosło ze względu na starzenie się społeczeństwa, poprawę stanu zdrowia seniorów, a także bodźce w systemie emerytalnym, który uzależnia wysokość świadczenia od sumy wpłaconych składek i dalszej oczekiwanej długości życia.

W latach 2019-2024 liczba pracujących Polek wzrosła o 10 tysięcy, podczas gdy liczba pracujących Polaków spadła o 130 tysięcy. Widać rosnące zaangażowanie Polek na rynku pracy, choć ich potencjał wciąż jest w dużej mierze niewykorzystany.

Źródło: Deloitte