Forum Innowacji Medycznych, organizowane przez firmę Comarch, co roku gromadzi kluczowych ekspertów z branży medycznej. Siódma edycja tego wydarzenia odbyła się 24 i 25 września 2024 roku w Sopocie. Mottem tegorocznej konferencji było pytanie „Quo vadis?”, stanowiące punkt wyjścia do dyskusji na temat aktualnych zmian w branży medycznej.
W ramach spotkania odbyły się wykłady, prelekcje oraz praktyczne warsztaty. W gronie uczestników znaleźli się dyrektorzy oraz menedżerowie wyższego i średniego szczebla reprezentujący instytucje medyczne, oraz przedsiębiorstwa związane z branżą, wśród nich między innymi prof. dr hab. n. med. Michał Zembala, prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ds. klinicznych i rozwoju badań medycznych oraz Urszula Szybowicz, dyrektor operacyjna Polskiej Federacji Szpitali.
Podczas spotkania poruszono kluczowe tematy dotyczące rozwoju telemedycyny, a wydarzenie rozpoczęto od debaty otwierającej „Quo Vadis e-Zdrowie?”, która zainicjowała dyskusję na temat przyszłości e-Zdrowia. Następnie, Marcin Romanowski, wiceprezes zarządu i dyrektor sektora e-Zdrowie, wygłosił prelekcję na temat „Zdrowego pieniądza”.
Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z doświadczeniami Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży dotyczącymi wdrożenia systemu HIS, a także wysłuchali wykładu na temat ostatniej mili transformacji cyfrowej w ochronie zdrowia. Prezentacje pokazywały wpływ zdalnej opieki na zdrowie mieszkańców, dotyczyło to zwłaszcza projektu Małopolski TeleAnioł.
Dyskusje obejmowały także zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem w kontekście rozwiązań chmurowych, ewolucję systemów Comarch oraz innowacyjne podejście do redukcji liczby „no-shows” dzięki zastosowaniu botów głosowych. Uczestnicy zastanawiali się także nad siłą współpracy w partnerstwie oraz nad innowacjami i wyzwaniami związanymi z sztuczną inteligencją w obszarze e-Zdrowia.
Częścią Forum była gala wręczenia Laurów Innowacji. W kategorii: Ambasador Innowacyjności otrzymali je: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego za projekt Małopolski System Informacji Medycznej – zaprojektowanie i uruchomienie innowacyjnej regionalnej platformy wymiany informacji medycznej w województwie małopolskim oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego za projekt E-zdrowie dla Mazowsza 2 – wdrożenie nowoczesnych rozwiązań informatycznych w ochronie zdrowia na Mazowszu, usprawniając zarządzanie danymi medycznymi, komunikację między placówkami oraz dostęp pacjentów do usług medycznych, w tym telemedycyny.
W kategorii Lider informatyzacji placówki medycznej w sektorze publicznym wyróżniono Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie, który został doceniony za wdrożenie nowoczesnych technologii podnoszących standardy opieki nad pacjentami.
Tę samą nagrodę w kategorii sektora prywatnego otrzymał Endomed Janusz Romanowski sp. j. za wyznaczanie nowych standardów w dziedzinie e-zdrowia w sektorze prywatnym poprzez wyjątkowe zaangażowanie personelu w proces informatyzacji jednostki.
Liderem telemedycyny została fundacja „Carita” im. Wiesławy Adamiec, która została doceniona za opracowanie innowacyjnego modelu opieki nad pacjentem onkologicznym cierpiącym na szpiczaka plazmocytowego, z wykorzystaniem technologii Comarch.
W kategorii Lider teleopieki nagrodę otrzymała Fundacja Gdańska za wdrożenie programu teleopieki domowej nad pacjentami z zagrożeniem życia i zdrowia, w kategorii Administratorka Systemów e-Zdrowia – Angelika Truty, w kategorii Sprzedaż partnerska – Escalar sp. z o. o. oraz w kategorii Partner Biznesowy – ResQmed sp. z o.o.
Nagrodę Specjalną Prezesa Zarządu otrzymał Departament Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego za projekt Małopolski Tele-Anioł – inicjatywę mającą na celu poprawę jakości życia i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu poprzez rozwój usług opiekuńczych i sąsiedzkich oraz zastosowanie rozwiązań teleopieki i telemedycyny.